Co mówić osobie chorej psychicznie, żeby pomóc?

Co mówić osobie chorej psychicznie? Ogólnie to bardzo ciężki temat! 

Zastanawiam się bardzo często, co chciałbym sam się tego dowiedzieć, chciałbym usłyszeć, aby osiągnąć lepsze samopoczucie. To nie jest łatwe zadanie i wiem, jak ciężko jest rodzinie, która chce pomóc… 

Co mówić osobie chorej psychicznie? 

To dobre pytanie! A co Ty byś chciał usłyszeć Ty sam? Co chciałbyś zmienić w życiu chorej osoby? Czy chcesz jej pokazać wsparcie? Chcesz, żeby poczuła się dobrze? Chcesz okazać szacunek do jej objawów? Rozmowa może mieć wiele celów! Więc zastanów się, co możesz zyskać, dzięki odpowiedniej rozmowie? I potem zobacz na reakcję chorego. Ucz się, jak reaguje na dane słowo. Może spytaj chorego, co chciałby usłyszeć? Bo czasem samo “będzie dobrze’ nie wystarcza. Wiele osób nie lubi tego wyrażenia, bo jest ono trochę oklepane. Ale szanuj, spróbuj, okaż wsparcie. Ciężko jest powiedzieć, co wyznać osobie chorej. Bo każdy ma inne oczekiwania do rozmowy, takiej zwykłej rozmowy w  ciągu dnia. Może chora osoba chce tylko porozmawiać o byle czym. Może chory ma jakieś zainteresowania i chce o tym rozmawiać? Nawet chory ma zainteresowania, więc może poducz się w danym temacie i zadawaj pytania. Może to przybliży Cię do chorego? Może takie zainteresowanie jest ważne? Takie proste, a jakie wartościowe dla obu stron! 

Więc zastanów się, jaki Ty masz temat na dyskusję? Co chcesz zmienić w życiu drugiej, chorej osoby? Jak chcesz jej pomóc? Masz cel? Chcesz przybliżyć się do swojego dziecka czy rodzica? Szukaj jakiś wspólnych tematów. Zobacz, o czym chory chętnie mówi i rozwijaj w tym temacie pogadankę. Czasem kilka zdań ze zrozumieniem też pomaga. Możesz pomyśleć, jak czuje się chory i pomyśleć, co Ty chciałbyś usłyszeć w danym momencie? To też jest dobry sposób, aby wejść w skórę chorego i pomyśleć, jak on! Ale to wymaga działania! Myślenia, a nie mówienia, że nic do osoby chorej nie dociera. Zobacz, że rodzina też choruje przy osobie z depresją czy schizofrenia. Ona też musi nad sobą pracować, aby pokazać, że wspierasz i rozumiesz w jakiej dana osoba jest sytuacji. Czasem kilka dobrych zdań zmienia dzień chorego. Trzeba kombinować i szukać tematów do rozmowy.


Czasem i cisza pomaga. Bycie obok drugiej osoby. Może pocieszenie i zrozumienie też jest sposobem na jakiś kontakt. Pokazanie, że zależy Ci na tym, aby chory się dobrze czuł. testuj i sprawdzaj i nie poddawaj się w dotarciu do chorego. Każdy jest inny i trzeba podejść do niego inaczej. Jak Ty to zrobisz? Co zmienisz w sobie, aby chory czuł się dobrze? Może nie oceniaj zbyt często? Może szukaj wspólnych tematów, jak już pisałem? Masz wiele możliwości, ale nigdy nie nakłaniaj do rozmowy. Czasem nie chce rozmawiać z nikim i to warto też uszanować. I wtedy nie ma co naciskać! Tylko na drugi dzień pomyśleć, o czym można by podyskutować. Po prostu pokaż, że jesteś obecny i pomożesz w gorszych chwilach! Pokaż obecność i to, że Ci zależy! Nie będzie to łatwe zadanie, ale nie poddawaj się zbyt szybko. Masz już jakiś pomysł co mówić osobie chorej psychicznie? Warto też poczytać o chorobie i edukować siebie i chorego, aby wiedział, co z nim danej chwili jest. Dałem Ci tylko kilka przykładów. Może kiedyś opiszę to szerzej! 

Tomasz Chrobak

Pokaż wpisy Tomasz Chrobak
Mam na imię Tomek. Nie poddaje się mimo ciężkiej choroby... każdego dnia uczę się czegoś nowego i zdobywam doświadczenie. Lubię czytać i rozwijać się w swoich ulubionych dziedzinach, jakimi są ebiznes, emarketing i sprzedaż! Bloguję, aby pokonać swoje lęki i pokazać sobie, że osiągnę sukces, mimo wielu przeszkód!
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Scroll to top