Trudno jest zrozumieć chorobę.

Trudno jest zrozumieć chorobę… i to każdą chorobę psychiczną!

Zastanawiałeś się kiedyś, jak zrozumieć to, że Ty lub ktoś bliski zachorował psychiczne? To bardzo ciężki temat dla wielu osób… Bo ciężko jest poznać chorobę, jeśli ona nie dotknęła Ciebie lub kogoś bliskiego.

Czy trudno jest zrozumieć chorobę? 

Bardzo. I nie ma na to jednej porady. Nie ma jednej prawdy na to, co zrobić, aby zrozumieć chorobę. Jeden rozumie ją natychmiast, a drugi przez lata nie umie jej ogarnąć. Od czego to zależy? To bardzo trudna odpowiedź. Ale choroba przyszła i już nie przestanie nas dotykać. Nie przestaje dotykać bliskiego. Leki OK, terapia OK i rozwój OK, ale jak zrozumieć chorobę? Czemu to takie ważne? Z tego powodu, aby nie zadręczać się, że to akurat spotkało daną osobę. Nie po to jest choroba, aby tylko się nad siebie użalać. Trzeba próbować ją ogarnąć i dzięki lekarzom ją trochę stłumić, aby pozwalała działać. A to długi proces, bo ludzie reagują różnie na leki. Różnie reagują na terapię i na to, aby poszerzać swoją swobodną strefę, gdzie czujesz się dobrze. To bardzo długi proces. To bardzo trudne, aby osiągnąć swoje cele przy chorobie, ale powiem Ci jedno. Nie poddawaj się! ‘

Choroba będzie pewno z Tobą do końca czy tego chcesz czy nie… Choroba psychiczna może być blisko lub daleko od Ciebie, ale zawsze będziesz troszeczkę inny. Będzie Ci ciężko w pewnych sytuacjach. Może będzie więcej stresu i lęków, ale trzeba jakoś żyć, co nie? Nie mówię, że masz wyjść z domu na wiel godzin, gdy się tego obawiasz, ale szukaj rozwiązań. Szukaj pracy i pasji, które Cię uskrzydlają! Może coś online? Czego możesz się nauczyć, aby osiągnąć swoje cele związane ze zdrowiem? Chcesz żyć, a nie tylko wegetować? Czy masz na tyle odwagi, aby coś zmienić w swoim życiu? Czy wiesz, do czego dążysz, jako osoba chora psychicznie? 

Teraz coś do bliskich: jak możesz zachęcić do aktywności? Jak zrozumieć chorobę, aby zachęcać chorego do działania? To bardzo trudne pytanie, bo każdy jest inny i inaczej choruje. Jeden nie ma problemu z wychodzeniem z domu, a drugi nie może wyjść z pokoju. I to jest bardzo trudne przeżycie dla bliskich. Wiem, jak ciężko jest zrozumieć to, że ktoś może boi się kontaktu  ludźmi. Ale tak jest w wielu chorobach psychicznych. Wiele rzeczy jest może śmieszne dla zdrowych, a dla chorego to wyzwanie na maksa. Jakie wyzwania ma Twój bliski? W czym możesz mu pomóc, aby wszedł w stan lepszego samopoczucia? 

Jaki masz plan na siebie? Co Ty chcesz zmienić w swoim życiu, jako chory? Co sprawi, że będzie Ci się chciało wstawać każdego dnia? Czy masz na siebie pomysł i chcesz zmiany? To super! Ale pamiętaj, że będziesz miał wyzwania w swoim życiu, tak samo jak osoby zdrowe. I nie będzie Ci lekko na początku, bo trzeba pokonać wiele wymówek. Pokonać wiele myśli i zmienić swoje nastawienie, aby osiągnąć małe sukcesy na swojej drodze do bycia zdrowszym mentalnie. To będzie bardzo trudna droga, ale nie bój się siebie poznawać. Nie bój się poznawać swojej choroby. 

Tomasz Chrobak

Pokaż wpisy Tomasz Chrobak
Mam na imię Tomek. Nie poddaje się mimo ciężkiej choroby... każdego dnia uczę się czegoś nowego i zdobywam doświadczenie. Lubię czytać i rozwijać się w swoich ulubionych dziedzinach, jakimi są ebiznes, emarketing i sprzedaż! Bloguję, aby pokonać swoje lęki i pokazać sobie, że osiągnę sukces, mimo wielu przeszkód!
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Scroll to top