Trudności życiowe chorego. Czemu czasem trzeba odpuścić?

Trudności życiowe ma każdy, ale jak to jest będąc chorym psychicznie? 

Co sprawia największą trudność? Na pewno ciężko jest działać między ludźmi i załatwiać różne sprawy poza Internetem. Na pewno nie ma co się poddawać, ale jako chory, powiem, że jest bardzo ciężko i ma się wiele trudności. 

Każdy ma trudności życiowe! 

Ale nie każdy przy tym choruje psychicznie. I to jest problem, że wiele ludzi nie rozumie, jak ciężko jest funkcjonować przy innych ludziach. Choroba psychiczna to często działanie ponad siły, aby chociaż trochę dorównać osobom zdrowym… Co jest ważne, gdy się choruje? 

Na pewno planowanie.

Ciężko jest cokolwiek zaplanować, będąc osobą chorą na schizofrenię. Nie można sobie dać za dużo prac w danym dniu, bo człowiek się blokuje i nie robi nic przez to, że ma zbyt dużo na głowie. Wtedy głowa zaczyna blokować działanie i nie ma efektów. Nie planuję za dużo, bo nie wiem jaki będzie kolejny dzień. Czy będzie gorszy czy lepszy, niż dzisiejszy. Ciężko jest planować daleko w przyszłość. Bo albo są głosy, albo lęki, albo myśli, które przeszkadzają w działaniu. Nie jest lekko, dlatego o tym piszę. To jest ważne, aby mieć plan na dany dzień, ale nie można się przemęczyć. Ja przynajmniej tak mam. Ciekawe czy ktoś z chorych ma podobnie? Jeżeli tak, to napisz w komentarzu, jak jest u Ciebie. Jakie masz trudności życiowe?

Ustalanie celów.

To jest bardzo ważne, aby mieć cel w życiu. Nawet, gdy jest się chorym. Wiedzieć po prostu od czego się dąży. Wiedzieć, po co się działa. Cele dają kierunek i to jest dobre dla każdego chorego psychicznie, aby wiedzieć, że jest się po coś na tym świecie. To daje sens życia i pokazuje, że można coś osiągnąć. Ludzie bez celu siedzą przed TV czy komputerem i tak im schodzi dzień. Według mnie warto jest mieć cele i do nich dążyć. Pokazać sobie, że jest się wartościowym człowiekiem. Że można osiągnąć wiele dzięki swojej pracy każdego dnia. Ty na pewno masz jakieś pasję. Zacznij się w nich rozwijać! Co lubisz robić? Napisz w komentarzu. Może zacznij o tym blogować?

Motywacja.

Z motywację jest różnie. Często jej po prostu nie ma. Nie ma czego się chwycić, aby działać ciągle na sto procent. Działa się na 30-40 maks. Jest dużo trudniej zmotywować się osobie chorej niż zdrowej. Bardzo tu pomaga pasja i można dzięki niej dużo osiągnąć. Ale i tak tej motywacji nie ma zbyt dużej. Trzeba się często zmuszać do działania. A zmuszanie na dłuższą metę nie działa. Dlatego warto jest szukać różnych możliwości i na przykład w gorsze dni próbować się rozwijać i zainteresować się rozwojem osobistym.

Działanie.

To jest najtrudniejsze, aby zmusić się do działania. Jest z tym ciężko. Naprawdę ciężko. Żeby działać codziennie i systematycznie jest ciężko. Nie wiem dlaczego tak jest, ale czasem po prostu nie ma sił. Trzeba odpuścić. Trzeba starać się działać mimo gorszych dni… Wiem, łatwo mówić, ale tak jest. Dlatego trzeba zrozumieć chorego na schizofrenię, że to nie jest lenistwo, tylko coś bardziej złożonego. Trzeba zachęcać siebie do działania i do tworzenia chociaż małego celu i planu. Dążyć do celu.

A Ty, jakie masz trudności życiowe?

Tomasz Chrobak

Pokaż wpisy Tomasz Chrobak
Mam na imię Tomek. Nie poddaje się mimo ciężkiej choroby... każdego dnia uczę się czegoś nowego i zdobywam doświadczenie. Lubię czytać i rozwijać się w swoich ulubionych dziedzinach, jakimi są ebiznes, emarketing i sprzedaż! Bloguję, aby pokonać swoje lęki i pokazać sobie, że osiągnę sukces, mimo wielu przeszkód!
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Marketer Internetowy

Ja jest u Ciebie? Masz kontakt z kimś chorym?
Spróbuj go zrozumieć, zamiast dołować!

Scroll to top