Czym jest schizofrenia? Na czym polega ta choroba?

Czym jest schizofrenia? Czy ta choroba jest faktycznie taka zła?

Zastanówmy się nad tym, czym jest schizofrenia? No niestety, nie jest to przyjemna choroba i każdy, kto na nią choruję nie umie do końca wytłumaczyć, jak to jest u niego. Bo każdy ma inny sposób na chorowanie. 

Czym jest schizofrenia?

Jak Ty reagujesz na słowo schizofrenia? Zastanawiałeś się, co pierwsze przyjdzie Ci na myśl? Wariat? No właśnie, ale czy tak powinniśmy oceniać ludzi ze schizofrenią? Czy to oni sobie wybrali chorobę? No właśnie nie i nie powinniśmy ich tak szufladkować. To normalny człowiek, jak każdy inny. Ma tylko problemy z psychiką i trzeba to brać pod uwagę przy kontakcie z osobą chorą. Nie ma co się bać osób chorych na schizofrenię! To choroba, jak każda inna, ale ma za dużo łatek, które ludzie zdrowi przypisali do tej choroby. Bo myślisz na pewno, że osoba chora na schizofrenię jest niebezpieczna. I to błąd, bo to jednak chory bardziej boi się społeczeństwa w wielu przypadkach. Tak jest u mnie, że bardziej boję się ludzi, niż oni mnie i nie jestem agresywny czy niebezpieczny. Oczywiście zdarzają się różne momenty w życiu chorego, ze dostaje psychozy i może coś zrobić sobie czy innym, ale to nie wyniki z tego, że osoba jest chora, ale że ma atak choroby i to choroba “nakazuje:” coś zrobić… I o tym mówią media, ale o dobrych ludziach ze wspaniałymi pasjami i zainteresowaniami nikt nie mówi. Nie mówią, jak osoby chore żyją. Że nie mają często możliwości pracy i tak dalej. O tym się nie mówi, ale jak chory zrobi coś złego to nagle chcemy wszystkich zamknąć w szpitalu. To nie jest dobre podejście do choroby i schizofrenia to choroba, jak każda inna! Więc nie można się bać tej choroby, tylko wspierać osoby, które z tym walczą. 

Często osoby chore nie mają możliwości pracy, bo boją się wyjść z domu. Nie mogą się uczyć, bo przebywanie wśród innych powoduje lęk i trzeba to zrozumieć, a nie  śmiać się czy komentować. Trzeba trochę wejść w skórę chorej osoby na schizofrenię i spróbować pomyśleć, jak ona. Trzeba zobaczyć sytuację jej oczami, a nie nakłaniać do czegoś, co powoduje u chorego lęk i stres. Masz tyle stron, gdzie można się dowiedzieć o chorobie. Możesz popytać jakiegoś psychologa czy psychiatrę o to, jak się zachować przy chorej osobie. Jak ją motywować do działania i tak dalej. I na wszystko dać sobie czas… bo każdy ma inne objawy choroby i każdy inaczej na nią reaguje. Zastanów się, jak Ty możesz pomóc choremu? Co możesz mu przekazać raz na jakiś czas… może doradzić coś dyskretnie, aby wyszedł na spacer na chwilę, czy poprzebywał w ogrodzie i tak dalej. O to chodzi, aby zrozumieć czym jest schizofrenia i dlaczego akurat dotknęła ona daną osobę. Nie ma co oceniać innego zachowania, bo to też nie służy nikomu. Jak Ty chcesz pomóc osobie chorej na ciężką chorobę, jaką jest schizofrenia? 

Napisz w komentarzu, jak Ty rozumiesz chorobę? 

Tomasz Chrobak

Pokaż wpisy Tomasz Chrobak
Mam na imię Tomek. Nie poddaje się mimo ciężkiej choroby... każdego dnia uczę się czegoś nowego i zdobywam doświadczenie. Lubię czytać i rozwijać się w swoich ulubionych dziedzinach, jakimi są ebiznes, emarketing i sprzedaż! Bloguję, aby pokonać swoje lęki i pokazać sobie, że osiągnę sukces, mimo wielu przeszkód!
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Scroll to top