Zanim opublikujesz coś na blogu – checklista dla każdego blogera

Zanim opublikujesz coś na blogu zadaj sobie następujące pytania!

Może nie jest to jakieś odkrycie, ale trzeba zadać sobie te pytania, aby osiągnąć swój cel w blogowaniu. Na pewno nie będzie Ci lekko, ale nie można się poddawać. Co warto wiedzieć na początku blogowania?

Co robić, zanim opublikujesz wpis na blogu?

 1. Czy przeczytałeś tekst na głos? Warto to robić, aby nie było błędów w stylistyce. Trzeba sprawdzić, czy teksty czyta się dobrze i czy nie ma błędów, które przeszkadzają w czytaniu. Sprawdź, czy to dobra porada dla Ciebie!
 2. Czy tekst jest przydatny dla Twojego “idealnego czytelnika”? Czy napisałeś tekst dla swoich czytelników? Czy rozwiązałeś jakiś problem? Czy przekazałeś wartość i czy podzieliłeś się ciekawą wiedzą czy przemyśleniami? Co możesz jeszcze dopisać, aby tekst był jeszcze lepszy?
 3. Czy tekst jest powiązany z Twoją niszą? Piszesz coś ciekawego? Czy czytelnik to doceni? Zastanów się nad tym dobrze czy napisałeś coś ciekawego? Co w tym tekście jest dla Twojego czytelnika?
 4. Czy sprawdziłeś czy nie ma błędów gramatycznych? O tym to chyba rozpisywać się nie trzeba! Ma być bez błędów!
 5. Czy czytelnicy będą chcieli dzielić się tym tekstem z innymi? To też dobre pytanie, czy wpis daje odpowiednią wartość? Czy są to treści, które są przydatne dla czytelnika jego znajomych?
 6. Czy tekst zachęca do działania po jego przeczytaniu? Masz jakieś pytanie czy wezwanie od akcji? Co ma zrobić czytelnik po przeczytaniu tekstu?
 7. Czy zastosowałeś się do podstawowych zasad SEO? Tutaj pomagają wtyczki do WordPressa, więc nie jest to jakieś ciężkie!
 8. Czy tekst nie jest zbyt techniczny? W końcu każdy powinien go zrozumieć. Nawet początkujący. Wiele z nas pisze zbyt trudnym językiem. Pisz prosto!
 9. Czy podkreśliłeś/pogrubiłeś najważniejsze według Ciebie informacje? To dla czytelników, którzy skanują a nie czytają całego tekstu.
 10. Czy zdania nie są za długie? Lepsze są krótsze, bo łatwiej się je czyta niż rozbudowane zdania. Pracujesz nad tym, aby tekst czytało się dobrze? Masz pomysł na to jak sformatować tekst, by był on jeszcze bardziej czytelny?

Masz jakąś swoją checklistę zanim napiszesz coś na blogu? Podziel się nią w komentarzu. Co tym robisz, zanim opublikujesz coś na swoim blogu?

1 Comment

 1. Marketer Internetowy24 czerwca 2017

  Co byś dodał do tej checklisty?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top