Jak utrzymać uwagę czytelnika? Co na ten temat warto wiedzieć?

Jak utrzymać uwagę czytelnika? Czy to takie trudne?

Z każdym wpisem jest tak, że musi on utrzymać uwagę czytelnika, aby przeczytał go do końca. Inaczej nikt nie przeczyta Twojego wpisu. Do jakich zasad powinieneś się więc zastosować? Jak chcesz zbudować solidna społeczność wokół swojej blogowej marki? Co zrobisz, aby Twoje artykuły były chętnie czytane? Co masz do zaproponowania swojej niszy?

Jak utrzymać uwagę czytelnika w tych czasach?

To nie jest zawsze łatwe, ale trzeba nad tym pracować. Masz wiele możliwości na to, aby czytelnik był uważny i czytał na przykład Twojego bloga.

Zacznij od dobrego nagłówka.

Nie ma chyba nic bardziej przyciągającego uwagę na początek niż dobry nagłówek. Musi on już na samym początku przyciągnąć uwagę czytelnika. Może to będzie  coś emocjonującego lub intrygującego. Nie ważne co to jest. Musi pociągnąć uwagę odbiorcy, aby przeczytał resztę tekstu. Pracujesz nad swoimi nagłówkami? Sprawdzasz, które działają w Twojej ofercie? Masz pomysł na swoją ofertę? Jak wzbudzisz tę pierwszą uwagę czytelnika? Co zrobisz, aby zaczął czytać i potem czytał resztą tekstu? Czym ciekawym możesz zachęcić swoich czytelników?

Powiedz, dlaczego mają czytać dalej.

Możesz to napisać już w samym nagłówku lub na początku pierwszego zdania. Możesz powołać się na swoim doświadczeniu lub innym autorytecie. Przykładem takiego tytułu może być:

Poznaj tajniki ebiznesu od mistrza ebiznesu w Polsce — taki nagłówek na pewno bardziej przyciągnie uwagę czytelnika niż samo: „Poznaj tajniki ebiznesu”., czyż nie? Trzeba dobrze zachęcić do czytania Twojej oferty! Nic samo się nie zmieni! Ty też nie możesz się poddawać w sprawdzaniu tego, co działa! Co chcesz, aby Twoi czytelnicy zapamiętali z artykułu? Masz dobrze zaplanowany wpis?

Bądź uparty.

Pokaż, że masz swoją własną opinię na dany temat. Pokaż, że się jej trzymasz. Bądź w tym uparty jak osioł. Tego właśnie chcą czytelnicy — Twojej opinii i Twojego punktu widzenia na określony temat. To właśnie czyni Cię wyjątkowym na Twoim blogu czy w ofercie. Ale trzeba dawać dużo wartości, aby otrzymać odpowiednią społeczność. Co Ty chcesz osiągnąć poprzez blogowanie? Jesteś systematyczny i wiesz, do czego dążysz w swoim życiu?

Zadawaj pytania.

Tak, aby odbiorca Twoich tekstów zatrzymał się na chwilę i pomyślał nad danym tematem. Tak chwila refleksji na pewno wzbudzi w czytelniku zainteresowanie dalszym ciągiem tekstu. Jak Ty możesz zachęcić do czytania Twoich tekstów? Co możesz zmienić w życiu swoich odbiorców, gdy dostarczysz im odpowiednią refleksję nad danym tematem. Warto zadawać interesujące pytania. Dać czytelnikom odpowiedzi na ich największe problemy. Na pewno to nie jest łatwe zadanie, ale nie ma co się poddawać! Czasem dobre pytanie na końcu wpisu, daje czytelnikom jakąś refleksję!

Pisz serię wpisów na blogu.

Kilka powiązanych ze sobą wpisów na pewno zwróci uwagę czytelnika. Na pewno nie będzie on mógł się doczekać kolejnego wpisu na swój ulubiony temat. To także utrzymuje uwagę odbiorcy. Masz pomysł na takie tematyczne wpisy? Może to będzie dobrym pomysłem na działanie na blogu? Może jakaś seria artykułów sprawi, że ludzie będą na niego powracali?

Niech wpis pomaga czytelnikowi.

Tu chyba nie trzeba nic wyjaśniać. Rozwiązanie problemu dla czytelnika będzie skarbem. To na 100% zwróci jego uwagę podczas czytania. Najlepiej już na samym początku napisać jaki problem chcesz rozwiązać, odbiorca z chęcią przeczyta resztę tekstu. Co dla Twoich jest ważne w danym temacie? Jaki problem możesz mu pomóc rozwiązać?

Skup się na problemach.

Każdy ma jakieś problemy w życiu i każdy chce ja jak najszybciej rozwiązać. Spróbuj je więc rozwiązywać. Dodawaj do tego poczucie humoru i swój własny styl pisania oraz swoja indywidualną opinię, a czytelnik sam szybko upora się ze swoimi problemami. Jesteś gotowy na dostarczenie dobrych rozwiązań?

Dodaj zdjęcia i wykresy.

Chyba nie ma nic bardziej przyciągającego uwagi niż zdjęcia na blogu. Dzięki takiemu obrazowi powiązanemu ze wpisem urozmaicisz czytanie tekstu. Czytelnik na pewno to doceni i przeczyta tekst do końca.

No to tyle ode mnie? Jeszcze miałem kilka pomysłów, ale czekam na Wasze pomysły. Jak Ty utrzymujesz uwagę czytelnika?

Co można dodać jeszcze do tej listy? Napisz w komentarzu.

Tomasz Chrobak

Pokaż wpisy Tomasz Chrobak
Mam na imię Tomek. Nie poddaje się mimo ciężkiej choroby... każdego dnia uczę się czegoś nowego i zdobywam doświadczenie. Lubię czytać i rozwijać się w swoich ulubionych dziedzinach, jakimi są ebiznes, emarketing i sprzedaż! Bloguję, aby pokonać swoje lęki i pokazać sobie, że osiągnę sukces, mimo wielu przeszkód!
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Marketer Internetowy

Jak Ty starasz się utrzymać uwagę swoich czytelników?

Scroll to top