Odwaga w schizofrenii… Czemu ją tracimy i jak ją odzyskać?

Jak tam wygląda odwaga w schizofrenii? Czy łatwo jest działać osobie chorej? 

Nie jest łatwo chorować. Każdy, kto choruje psychicznie traci swoją pewność siebie, bo boi się reakcji innych ludzi. Boi się przyznać do choroby i do tego, że coś jest nie tak… 

Czym jest odwaga w schizofrenii? 

Nie ma lekko, jako chory. Tej odwagi nie ma i ciężko jest się rozwijać i robić coś nowego. Bo osoba chora na schizofrenię jakoś traci odwagę do działania, do ludzi i nie działa się tak jak zdrowa osoba. Gdzie znika ta odwaga? Czy to choroba? Czy to przez to,że chory się izoluje? To jest naprawdę ciężki temat. Ciężko jest zrozumieć taką osobę i to dziwne dla wielu osób, że na przykład chory się izoluje. To naprawdę ciężko zrozumieć i jeśli się nie choruje, to nie się zrozumie… Więc co ma chory zrobić? 

Według mnie i ja tak działam to mieć zajęcie w ciągu dnia. Nie siedzieć tylko przed Internetem, ale robić coś produktywnego. Rozwijać swoje pasję lub ich szukać, bo chory ma dużo czasu, więc może to wykorzystać. Nie przestawaj szukać. W końcu znajdziesz coś, co sprawia Ci przyjemność. Zacznij się tego uczyć! W swoim tempie! Nie musi być to na początek cały dzień, ale chociaż parę godzin. To jest według mnie sposób na odwagę w schizofrenii. I to nie jest łatwe zacząć… to już Ci mówię na początku, jeśli chorujesz. Zastanów się, co Ty możesz robić? Odwaga w schizofrenii musi być nauczona od nowa. Trzeba się nauczyć odwagi! 

Ale to nie będzie łatwe. Nie będzie łatwo! Jest dużo trudniej niż osobie zdrowej. Bo ta odwaga nie jest łatwa do wypracowania. Spróbuj zrozumieć siebie. Spróbuj zobaczyć, jakie masz zainteresowania? Czym możesz się w życiu zająć? Może masz jakieś cele? To super! Ale nie czekaj, tylko je realizuj. Nie ma na co czekać! Ale wiem, jak łatwo jest napisać, a jak trudno jest się za siebie zabrać. I to zrozumiałe, że jest ciężko, bo to nie jest działanie na tygodnie, ale na lata! Musisz rozwijać swoją odwagę. Musisz się zabrać do działania.

I na pewno będziesz mieć wymówki! To normalne, zwłaszcza w schizofrenii. Będziesz kombinować i myśleć, jak to zrobić, aby nie działać. I musisz pracować nad sobą w tym przypadku. Bo samo nic nie przyjdzie. Nie licz na szybkie efekty. Że zdobędziesz odwagę za pierwszym czy dziesiątym razem. To codzienna walka ze sobą. Walka ze swoją chorobą i swoimi słabościami. I nie licz na szczęście. Nie licz na to, że ogarniesz coś bez działania. Nie będzie Ci lekko na początku. Będziesz się cholernie bał działać. Nawet z domu, bo to coś nowego dla Ciebie. To coś, czego zapomniałeś, czyli odwagi! Jak Ty się jej nauczysz? Jakie znajdziesz zajęcie, aby osiągnąć swoje cele? Jak zdobędziesz od nowa swoją odwagę? Zastanów się i zacznij działać. TERAZ! 

Tomasz Chrobak

Pokaż wpisy Tomasz Chrobak
Mam na imię Tomek. Nie poddaje się mimo ciężkiej choroby... każdego dnia uczę się czegoś nowego i zdobywam doświadczenie. Lubię czytać i rozwijać się w swoich ulubionych dziedzinach, jakimi są ebiznes, emarketing i sprzedaż! Bloguję, aby pokonać swoje lęki i pokazać sobie, że osiągnę sukces, mimo wielu przeszkód!
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Marketer Internetowy

Znasz kogoś chorego? Pokaż mu ten wpis!

Piotrek
Piotrek
6 miesięcy temu

No wlasnie Odwaga ja Myslę że ważne są ambicje u ludzi zdrowych i u ludzi chorych i trzeba naprawdę chciec.

Scroll to top