Jak założyć bloga, aby treści na nim były jak najlepsze? Na co warto zwrócić uwagę, pisząc bloga?
Czy łatwo jest dzisiaj blogować? Masz wiele możliwości w tych czasach na blogowanie. Możesz dodać do tego wideo czy audio, więc treści mogą być naprawdę różnie. Jakie Ty masz doświadczenia z blogowaniem? Co robisz, aby budować społeczność i dawać ludziom wartość i przy tym dzielić się swoimi doświadczeniami? Co warto wiedzieć o tym, jak założyć bloga i jakie treści są ważne?
Czy założyć bloga jest łatwo? Jakie treści tworzyć?
Ostatnio zastanawiałem się jakie treści powinienem dawać na bloga i po naprawdę długich przemyśleniach zrozumiałem, że mogę na blogu dodawać wszystko, co uważam za wartościowe. Nie ma ustalonego przedziału, gdzie masz rozpisane, co możesz na nim pisać, dlatego możesz pisać o tym co Cię interesuje i co może zaciekawić czytelnika.
Treści, które znajdują się na blogu, nie powinny być pisane „akademicko”, najlepiej jest pisać prostym i zrozumiałym językiem. Jeżeli dalej masz co do tego wątpliwości, to zadaj sobie pytanie, czy wolisz czytać trudne do zrozumienia książki, czy najnowsze książki swojego ulubionego autora?
Ja osobiście wolę czytać lekkie i przyjemny teksty, bo taki jest najłatwiej zrozumieć. Większość woli czytać ciekawe historie, bo czyta się je dużo łatwiej. Osoby, które wejdą na Twojego bloga, szukają właśnie takich prostych tekstów. Dlaczego? Bo takie teksty łatwiej zrozumieć a tego najczęściej szukają internauci. Chcą prostych odpowiedzi na dane zagadnienie, szukają informacji, które łatwo zrozumieją.
Aby ludzie powracali na bloga, warto dodać do niego jakąś osobowość. Niech czytelnik zrozumie, że piszesz to dokładnie do niego. Warto wyobrazić sobie, że opowiadasz dane informacje swojemu znajomemu. Wtedy łatwiej będzie Ci użyć takich słów, które zrozumie czytelnik. Dużym plusem na pewno byłoby dodać trochę humoru do wpisu. Oczywiście muszą być one odpowiednie do danego artykułu (nie zawsze wypada dodać jakiś żartobliwy komentarz).
Inną ważną rzeczą jest to, że nie piszesz do grupy osób, ale do jednego czytelnika. Po drugiej stronie monitora jest jedna osoba. Musisz więc pisać w liczbie pojedynczej. To nie jest publiczna przemowa, nie mówisz do grupy osób. Masz pisać tak, jakbyś mówił do jednej osoby, wtedy sam czytelnik będzie wiedział, że przemawiasz do niego, że doceniasz to, że czyta Twojego bloga.
Poza tym warto pisać po swojemu. Używać swoich własnych stwierdzeń na pewne tematy. Musisz dodać trochę własnej osobowości w te słowa. Dodaj też własne doświadczenia na własny temat. Odpowiadaj na komentarze innych osób, dodawaj własne opinie i spostrzeżenia, pisz ciekawie i zachęć do powrotu na bloga.
Dodanie własnej osobowości pozwala na odróżnienie się od konkurencji. Możesz czytać kilka podobnych blogów, ale osobowość osoby piszącej sprawia, że teksty są unikalne dla każdego z blogów. Więc od dzisiaj pamiętaj, że prowadząc bloga, zwracasz się do jednostki, która jest Twoim przyjacielem. Staraj się więc pisać prosto i tak, żeby nawet osoba początkująca zrozumiała, o co chodzi.
Pisz jak chcesz i kiedy chcesz. Sprawdzaj statystyki, co jest chętnie czytane, a co nie. Nie ma lekko w tym, aby założyć bloga i dobrze go prowadzić. Musisz dobrze poznać swoją niszę, aby mieć efekty w blogowaniu. Nie jest to proste, ale z czasem ogarniesz swojego bloga i załapiesz, co jest w tym ważne. Zacznij po prostu i nie poddawaj się na początku, gdy nie będzie czytelników i komentarzy. Zacznij pracować nad sobą i nad blogiem, a wtedy zaczniesz naprawdę mieć sukcesy w sferze blogowania. Zacznij i nie ma, że się nie chce!
Wybierz dobry temat na blog. Taki, który Cię interesuje. Zrób wszystko, by zacząć szybko i nie zniechęcać się pierwszym brakiem wyników. Na sukces w blogowaniu musisz sobie zasłużyć. Na pewno czeka Cię wiele pracy, ale nie poddawaj się w blogowaniu. W końcu znajdziesz swój styl i może komuś on się będzie podobał. Kto będzie czytał Twojego bloga? Masz określoną grupę odbiorców? Kto będzie Twoim czytelnikiem? Jak przyciągniesz do swoich treści? Zrób wszystko, by mieć coraz lepszą pozycję w danej niszy. Rozwijaj się dużo, aby mieć do przekazania coraz lepsze treści. O czym chcesz pisać swojego bloga?
Do blogowania wybierz WordPressa, bo chyba to jeden z najlepszych wyborów. Jest łatwy w obsłudze i można się szybko przy nim nauczyć blogowania. Jest darmowy, ale wiele przydatnych wtyczek może być płatnych. Ale na początek wystarczą te darmowe wtyczki czy motywy na wygląd bloga. Możesz wybrać coś darmowego na początek, aby się wypróbować. Tutaj dobry jest Blogger. W darmowych portalach jest wiele ograniczeń, ale może to wystarczy, aby zobaczyć, czy się do tego nadajesz. Wybierz dobrą nazwę, która będzie opisywała Twoją działalność w Internecie. Wybierz szybko wyglądać i skup się na treściach i na systematyczności. Nie musisz od razu mieć super wyglądu. Ważne jest to, aby się wykazać na blogu i coś wartościowego przekazać swoim czytelnikom.
Zacznij dodawać do bloga dużo treści, czy to audio, wideo czy sam tekst. Wybierz to, co na początku jest dla Ciebie najłatwiejsze! Ważne jest to, aby treści były wartościowe i przydatne. Bądź unikalny i miej swój styl tworzenie treści. Każdy ma różne zdania na różne tematy i Ty możesz to wykorzystać w blogowaniu. Pisz o tym, o czym masz pojęcie i o tym, czego nauka sprawia Ci radość. Dzięki blogowaniu możesz się rozwinąć w różnych dziedzinach. Dbaj o to, aby Twoje treści były wyjątkowe! Na pewno czeka Cię wiele pracy na blogu, ale nie poddawaj się zbyt szybko! Zrób wszystko, by wypromować swojego bloga. Buduj relację ze swoimi czytelnikami. Pokaż, co masz do przekazania i patrz na odzew swoich czytelników. Korzystaj z portali społecznościach czy w dalszym etapie z newslettera, czy reklamy. Masz wiele sposobów na promocję! Dostosuj swoje treści do tego, co potrzebuje Twoja nisza. Dyskutuj z czytelnikami w komentarzach. Niech Twój blog żyje…
Jak założyć bloga i to, aby treści były jak najlepsze? Czy blogowanie jest takie trudne? Na pewno nie aż tak, jak się wydaje na początku! Wystarczy czas i dużo motywacji, aby dodawać swoje artykuły. To świetny sposób na rozwój swoich umiejętności i rozwój wiedzy, jaką się posiada. Powodzenia!
Jakie Ty masz doświadczenia z blogowaniem?
Co Ty robisz, aby Twoje treści były ciekawe i unikalne?