Wystąpienia publiczne, jakimi zasadami się kierować?

Wystąpienia publiczne są bardzo ważne. Co warto o tym wiedzieć według mnie?

Każdy boi się wystąpień publicznych, ale są na to pewne porady, które pomogą Ci to przetrwać. Pamiętaj, że im częściej będziesz to robić tym lepiej dla Ciebie. W końcu strach minie i nie będzie kłopotu z przemowami publicznymi. Od czego zacząć?

 1. Poznaj otoczenie. Warto się przed przemową przejść po pomieszczeniu gdzie będziesz przemawiał, aby się z nim oswoić. Nie musi być to długo, ale wystarczy parę minut i się przyzwyczaisz. Zobacz całą salę i przygotuj się dobrze do swojej przemowy! Warto tak oswoić się ze środowiskiem. To jest dużo trudniejsze niż mówienie do mikrofonu w domu, bo w domu masz przyjazne otoczenie.
 2. Kontroluj myśli. Co będziesz myśleć w czasie wystąpienia przed ludźmi? Warto przygotować się na ten negatywne i próbować je niwelować tak, żeby Cię motywowały w wystąpieniu. Warto myśleć pozytywnie i mówić prosto z serca i duszy. Wiem, wiem, to trudne… ale jakoś trzeba się w pewnym momencie przemóc i zacząć mówić ciekawie do ludzi.
 3. Poznaj swoją grupę do której będziesz mówić. Poznaj kilka osób i przedstaw się im. Lepiej się mówi do osób, które już znamy niż do nieznajomych. Poznaj swoich słuchaczy i nie bój się zagadać, bo właśnie o to chodzi. Warto rozmawiać z ludźmi o tym, czego oczekują od danego wystąpienia i jak są nastawieni do całego wydarzenia.
 4. Dobrze się przygotuj na prezentację. Nigdy nie będziesz czuł się komfortowo, gdy nie znasz dobrze tematu na który chcesz się wypowiadać. Musisz o znać dobrze i wtedy uda Ci się lepiej mówić do grupy. Nie zje Cię stres przez to, że będziesz bał się pomyłki. Jak przygotujesz się dobrze, to wszystko przyjdzie Ci łatwiej. Nie będzie Ci tak ciężko o czymś opowiedzieć. Na pewno ogarniesz dobrze temat i będzie super!
 5. Pokaż siebie i swój biznes w dobrym świetle. Warto pokazać siebie w ciekawy sposób i być sobą po prostu. Nie udawaj nikogo. Po prostu bądź w dobrym humorze w czasie przemówienia i dobrze kontroluj emocje. Czasem warto na nich zagrać w przemówieniu. Emocje są bardzo ważne i trzeba umieć z nimi przemawiać.
 6. Zrelaksuj się. Weź kilka głębszych oddechów i do boju! Możesz także kontrolować oddech i zrelaksować się jeszcze bardziej. Jest wiele technik na relaks, wybierz najlepszą dla Ciebie i tę, która działa i daje najlepsze efekty.
 7. Wizualizuj sobie przemowę. Zobacz jak przemawiasz i jak się zachowujesz, jaki ton głosu masz i na co zwracasz uwagę. Jeżeli będziesz myśleć pozytywnie to na pewno się uda i nie będzie takiej tremy i strachu. To bardzo pomaga i warto na to zwrócić uwagę przy przygotowaniu do wystąpienia.
 8. Zauważ, że słuchający też chcą abyś dobrze wypadł. Chcą się od Ciebie czegoś dowiedzieć, więc nie życzą Ci źle. Nie ma co się przejmować, że źle na Ciebie będą wpływać. Nie jest tak, że wszyscy chcą wyszukać Twoje błędy. To ludzie tacy, jak Ty…
 9. Każdy Cię słucha, więc przemawiaj z pewnością siebie i nie przejmuj się błędami. Wystąpienia publiczne to coś wspaniałego, gdy ludzie Cię słuchają i dobrze Ci życzą. To ogromny zaszczyt, że możesz uczestniczyć w danym wydarzeniu czy spotkaniu.
 10. Nie przepraszaj za błędy. Nikt raczej ich nie zauważy, jakieś złe określenie czy nie do końca spójna wypowiedź nie mają dużego znaczenia, jeśli mówisz mądrze.
 11. Skup się na tym co chcesz powiedzieć. Bądź przygotowany dobrze i wszystko pójdzie gładko! Wystąpienia publiczne to nie jest kara. To rozwój!
 12. Zwiększaj swoje doświadczenie na dany temat. Jeżeli na czymś się znasz to nie ma problemu z wypowiadaniem się na dany temat.
 13. Praktykuj przed, jeśli jesteś początkujący. Wiadomo, że będzie Ci ciężko na początku, ale warto robić sobie próby, gdy masz gdzieś wystąpić. To do Ci pewność siebie.
 14. Nie przepraszaj za błędy, uśmiechaj się i nie poddawaj, gdy coś Ci nie wyjdzie. Pokaż siebie z dobrej strony i dawaj z siebie wszystko!

Jak u Ciebie wyglądają wystąpienia publiczne?

Scroll to top