Wystąpienia publiczne, jakimi zasadami się kierować?

Wystąpienia publiczne są bardzo ważne. Co warto o tym wiedzieć według mnie?

Każdy boi się wystąpień publicznych, ale są na to pewne porady, które pomogą Ci to przetrwać. Pamiętaj, że im częściej będziesz to robić tym lepiej dla Ciebie. W końcu strach minie i nie będzie kłopotu z przemowami publicznymi.

Od czego zacząć? Czy wystąpienia publiczne są łatwe?

 • Poznaj otoczenie w jakim będziesz przemawiać. Warto się przed przemową przejść po pomieszczeniu gdzie będziesz przemawiał, aby się z nim oswoić. Nie musi być to długo, ale wystarczy parę minut i się przyzwyczaisz. Zobacz całą salę i przygotuj się dobrze do swojej przemowy! Warto tak oswoić się ze środowiskiem. To jest dużo trudniejsze niż mówienie do mikrofonu w domu, bo w domu masz przyjazne otoczenie. Nie jest lekko występować publicznie, bo wiele osób będzie na Ciebie patrzeć, ale nie ma co się poddawać. Trzeba działać i robić wszystko, aby wystąpić jak najlepiej. Czy to będzie na początku łatwe? Nie! Ale trzeba się starać z całych sił, aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie. Jak Ty obserwujesz swoje otoczenie, aby nabrać pewności? Czy ogarnięcie tego, gdzie występujesz jest dla Ciebie ważnym czynnikiem, który obniża stres? Na pewno na początku będzie duży problem, aby występować skutecznie, ale nie ma co się poddawać!
 • Poznaj swoją grupę do której będziesz mówić. Poznaj kilka osób i przedstaw się im. Lepiej się mówi do osób, które już znamy niż do nieznajomych. Poznaj swoich słuchaczy i nie bój się zagadać, bo właśnie o to chodzi. Warto rozmawiać z ludźmi o tym, czego oczekują od danego wystąpienia i jak są nastawieni do całego wydarzenia. Kim są Twoi słuchacze? Co chcesz im przekazać? Co mogą zyskać, dzięki Twojej przemowie? Jak może im pomóc Twoje przemówienie? Ile wiesz o ludziach, którzy są nas sali? Jaką wartość możesz im przekazać? Warto wiedzieć, do kogo kierujesz swoje wystąpienie!
 • Pokaż siebie i swój biznes w dobrym świetle. Warto pokazać siebie w ciekawy sposób i być sobą po prostu. Nie udawaj nikogo. Po prostu bądź w dobrym humorze w czasie przemówienia i dobrze kontroluj emocje. Czasem warto na nich zagrać w przemówieniu. Emocje są bardzo ważne i trzeba umieć z nimi przemawiać. Jakie Ty emocje chcesz przekazać? Co możesz zyskać, dzięki dobrej prezentacji swojej wiedzy? Jaki masz cel wystąpienia? To bardzo ważne, aby mieć cel i się do niego przygotować. Masz pomysł na swoje przemówienia? Wiesz, co chcesz zmienić w życiu Twoich słuchaczy? Dawaj z siebie najlepiej, jak potrafisz. Będzie ciężko, ale sobie poradzisz! Pokaż, że znasz się na danym temacie i że masz coś do przekazania! Zastanów się, jak możesz przemawiać coraz lepiej?
 • Zrelaksuj się. Weź kilka głębszych oddechów i do boju! Możesz także kontrolować oddech i zrelaksować się jeszcze bardziej. Jest wiele technik na relaks, wybierz najlepszą dla Ciebie i tę, która działa i daje najlepsze efekty. Na pewno będzie stres, więc warto poszukać jakiś dobrych sposobów na wystąpienia publiczne. Może spróbuj oddychania przeponowego lub jakiejś innej techniki na oddychanie? jest wiele technik na to, aby się zrelaksować przed wystąpieniem. Masz jakiś sposób na swój relaks? Napisz w komentarzu!

Jak widzisz, nie ma dużo tych porad, ale wystąpienia trzeba ćwiczyć. Nie każdy ma też odwagę, aby to robić często, więc jest to trudny temat. Jakie Ty chcesz osiągnąć sukcesy w tym kierunku? Na pewno czeka Cię wiele pracy. Mnie też z pewnych względów!

Jak u Ciebie wyglądają wystąpienia publiczne?

1 Comment

 1. Tomasz Chrobak1 lipca 2015

  Co Ty robisz przed swoimi wystąpieniami?
  Napisz w komentarzu!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top