Wystąpienia publiczne, jakimi zasadami się kierować?

Wystąpienia publiczne są bardzo ważne. Co warto o tym wiedzieć według mnie?

Każdy boi się wystąpień publicznych, ale są na to pewne porady, które pomogą Ci to przetrwać. Pamiętaj, że im częściej będziesz to robić tym lepiej dla Ciebie. W końcu strach minie i nie będzie kłopotu z przemowami publicznymi.

Od czego zacząć? Czy wystąpienia publiczne są łatwe?

 • Poznaj otoczenie w jakim będziesz przemawiać. Warto się przed przemową przejść po pomieszczeniu gdzie będziesz przemawiał, aby się z nim oswoić. Nie musi być to długo, ale wystarczy parę minut i się przyzwyczaisz. Zobacz całą salę i przygotuj się dobrze do swojej przemowy! Warto tak oswoić się ze środowiskiem. To jest dużo trudniejsze niż mówienie do mikrofonu w domu, bo w domu masz przyjazne otoczenie. Nie jest lekko występować publicznie, bo wiele osób będzie na Ciebie patrzeć, ale nie ma co się poddawać. Trzeba działać i robić wszystko, aby wystąpić jak najlepiej. Czy to będzie na początku łatwe? Nie! Ale trzeba się starać z całych sił, aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie.
 • Poznaj swoją grupę do której będziesz mówić. Poznaj kilka osób i przedstaw się im. Lepiej się mówi do osób, które już znamy niż do nieznajomych. Poznaj swoich słuchaczy i nie bój się zagadać, bo właśnie o to chodzi. Warto rozmawiać z ludźmi o tym, czego oczekują od danego wystąpienia i jak są nastawieni do całego wydarzenia. Kim są Twoi słuchacze? Co chcesz im przekazać? Co mogą zyskać, dzięki Twojej przemowie? Jak może im pomóc Twoje przemówienie? Ile wiesz o ludziach, którzy są nas sali? Jaką wartość możesz im przekazać?
 • Pokaż siebie i swój biznes w dobrym świetle. Warto pokazać siebie w ciekawy sposób i być sobą po prostu. Nie udawaj nikogo. Po prostu bądź w dobrym humorze w czasie przemówienia i dobrze kontroluj emocje. Czasem warto na nich zagrać w przemówieniu. Emocje są bardzo ważne i trzeba umieć z nimi przemawiać. Jakie Ty emocje chcesz przekazać? Co możesz zyskać, dzięki dobrej prezentacji swojej wiedzy? Jaki masz cel wystąpienia? To bardzo ważne, aby mieć cel i się do niego przygotować. Masz pomysł na swoje przemówienia? Wiesz, co chcesz zmienić w życiu Twoich słuchaczy? Dawaj z siebie najlepiej, jak potrafisz. Będzie ciężko, ale sobie poradzisz!
 • Zrelaksuj się. Weź kilka głębszych oddechów i do boju! Możesz także kontrolować oddech i zrelaksować się jeszcze bardziej. Jest wiele technik na relaks, wybierz najlepszą dla Ciebie i tę, która działa i daje najlepsze efekty. Na pewno będzie stres, więc warto poszukać jakiś dobrych sposobów na wystąpienia publiczne. Może spróbuj oddychania przeponowego lub jakiejś innej techniki na oddychanie? jest wiele technik na to, aby się zrelaksować przed wystąpieniem. Masz jakiś sposób na swój relaks? Napisz w komentarzu!
 • Każdy Cię słucha, więc przemawiaj z pewnością siebie i nie przejmuj się błędami. Wystąpienia publiczne to coś wspaniałego, gdy ludzie Cię słuchają i dobrze Ci życzą. To ogromny zaszczyt, że możesz uczestniczyć w danym wydarzeniu czy spotkaniu. Nikt specjalnie nie będzie szukał Twoich błędów, więc zacznij z rozmachem i pokaż na co Cię stać! Miej na uwadze, że osoby na sali chcą się zazwyczaj czegoś ciekawego dowiedzieć, więc masz pole do popisu! Jak Ty będziesz wzbudzał ciekawość słuchaczy? Co zrobisz, aby Twoje wystąpienie było ciekawe? Początki na pewno będą ciężkie, ale nie ma co się poddawać!
 • Skup się na tym co chcesz powiedzieć. Bądź przygotowany dobrze i wszystko pójdzie gładko! Wystąpienia publiczne to nie jest kara. To rozwój! To szansa dla Ciebie! Więc postaraj się wystąpić jak najlepiej potrafisz! Skup się na tym, co chcesz przekazać… zobacz na reakcję słuchaczy na daną rzecz. Może w przyszłości warto byłoby coś rozwinąć? Dodać coś do wystąpienia, aby było one jeszcze ciekawsze?
 • Zwiększaj swoje doświadczenie na dany temat. Jeżeli na czymś się znasz to nie ma problemu z wypowiadaniem się na dany temat. Ale nie każdy mimo wiedzy i doświadczenia umie przekazać wiedzę… tego też trzeba się nauczyć. Jak Ty lubisz się dzielić wiedzą w wystąpieniu? Jak możesz jeszcze lepiej przekazać swoje doświadczenie? Czy masz pomysł na swoje działanie? Wiesz, do czego dążysz w swoim życiu? Czy będzie ciężko? Na pewno, ale praca nad sobą na pewno się opłaci!
 • Kontroluj myśli. Co będziesz myśleć w czasie wystąpienia przed ludźmi? Warto przygotować się na ten negatywne i próbować je niwelować tak, żeby Cię motywowały w wystąpieniu. Warto myśleć pozytywnie i mówić prosto z serca i duszy. Wiem, wiem, to trudne… ale jakoś trzeba się w pewnym momencie przemóc i zacząć mówić ciekawie do ludzi. Wiele trzeba się nauczyć, aby dobrze występować, ale nie ma co się poddawać! Masz w sobie siłę, aby osiągnąć cele wystąpienia. Może początki będa trudne, ale trzeba się rozwijać!
 • Dobrze się przygotuj na prezentację. Nigdy nie będziesz czuł się komfortowo, gdy nie znasz dobrze tematu na który chcesz się wypowiadać. Musisz o znać dobrze i wtedy uda Ci się lepiej mówić do grupy. Nie zje Cię stres przez to, że będziesz bał się pomyłki. Jak przygotujesz się dobrze, to wszystko przyjdzie Ci łatwiej. Nie będzie Ci tak ciężko o czymś opowiedzieć. Na pewno ogarniesz dobrze temat i będzie super! Bądź dobrej myśli i buduj praktykę!
 • Wizualizuj sobie przemowę. Zobacz jak przemawiasz i jak się zachowujesz, jaki ton głosu masz i na co zwracasz uwagę. Jeżeli będziesz myśleć pozytywnie to na pewno się uda i nie będzie takiej tremy i strachu. To bardzo pomaga i warto na to zwrócić uwagę przy przygotowaniu do wystąpienia. Jakie Ty masz z tym doświadczenia? Czy łatwo jest działać w dziedzinie wystąpień publicznych? Nie! Ale nie można się zbyt szybko poddawać, tylko poszerzać swoje kompetencje. Poradzisz sobie i z czasem będzie coraz łatwiej!
 • Uśmiech czasem nie zaszkodzi. Można na chwilę zrobić pauzę i dać ludziom czas na przemyślenie Twojej wiedzy. Masz pomysł, gdzie w swoim wystąpieniu możesz coś takiego zastosować? To już jest mega strategia, ale uśmiech w odpowiednim miejscu wystąpienia zawsze na plus!
 • Może nagrywaj przemówienie? Zobacz, jakie błędy popełniasz i co możesz poprawić? Masz wiele na pewno do poprawy na początku, więc może warto to kontrolować? W sumie to dobry sposób na początek działania w publicznych rozmowach… Zastanów się nad tym dobrze!
 • Techniki oddechowe są bardzo ważne i trzeba się nad tym skupić, aby nie mieć zadyszki. Wiele z nas mówi za szybko i to potem jest problem. Więc zacznij myśleć nad tym, aby robić jakieś ćwiczenia oddechowe, aby mówić dobrze i nie mieć przy tym żadnych problemów oddechowych!

Jak u Ciebie wyglądają wystąpienia publiczne?

1 Comment

 1. Tomasz Chrobak1 lipca 2015

  Co Ty robisz przed swoimi wystąpieniami?
  Napisz w komentarzu!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Scroll to top