Jak napisać dobry artykuł? Co według mnie jest ważne?

Jak napisać dobry artykuł, bo wiele blogerów ma problem z napisaniem nowego wpisu na bloga, jak z tym u Ciebie?

Zazwyczaj z tym problemem borykają się osoby, które są początkujące w blogowaniu. Pisanie artykułów wcale nie jest łatwe jakby się mogło wydawać. Jak napisać dobry artykuł?

Czym wykazuje się dobry artykuł?

Napisanie dobrego artykułu nie jest proste, ale można się tego szybko nauczyć. Kilka zasad, które warto znać, przedstawiam w tym wpisie.

Najpierw dowiedz się do kogo piszesz.

Musisz wiedzieć do jakiego typu czytelnika piszesz. Musisz wiedzieć kim on jest i na jakim poziomie wiedzy. Nie ma problemu gdybyś pisał zarówno dla tych zaawansowanych jak i mniej zaawansowanych. Np. gdy piszesz bloga o zarabianiu w internecie dla początkujących to musisz tworzyć artykuły pod nich, czyli na przykład artykuły o zakładaniu bloga czy tworzeniu stron przechwytujących. Dostosuj swoje treści do swojej grupy docelowej. Zacznij zwracać się do swoich czytelników jak do przyjaciół, którym chcesz pomóc. Do kogo kierujesz swoje treści? Co chcesz zmienić w życiu swoich czytelników?

Niech wpis będzie krótki, ale treściwy.

Nikt nie chce czytać długich i obszernych wpisów. Takie wpisy czyta się po prostu źle. A jeszcze gorzej, gdy tekst nie jest dobrze sformatowany. Pisz więc krótkie ale treściwe i wartościowe wpisy. Ja wolę krótkie, ale to już Twoja decyzja, jakie piszesz artykuły. Jak napisać dobry artykuł? Po prostu pisz jak do siebie, jak do kogoś, kogo znasz i nie poddawaj się, gdy na początku się nie udaje. Jakie Ty lubisz pisać artykuły? Jaką wiedzę i komu chcesz przekazać? Na pewno nie łatwo jest napisać dobry artykuł, ale nie ma co się poddawać!

Utrzymuj dobrą gramatykę i stylistykę

Nikt nie lubi czytać tekstu, gdzie jest dużo błędów gramatycznych. Taki tekst po prostu odstrasza i źle się go czyta. Sprawdzaj więc pisownię w jakimś edytorze tekstu przed każdym opublikowaniem. To proste zadanie, a wielu o tym zapomina. Musi być to zawsze sprawdzone. A i tak znajdą się błędy, znając życie…

Poznaj swój rynek.

Przed pisaniem artykułu musisz wiedzieć do jakiej niszy go kierujesz. Jaka jest Twoja nisza? Co o niej wiesz? Jakie ma problemy? Jak możesz je rozwiązać? Jak możesz pomóc ludziom w danej niszy? Czy zrobiłeś badanie rynku? Czy dokładnie znasz tematy, które poruszają ludzi w danej niszy? Co takiego może im pomóc? Ile masz rozwiązań? Jakie chcesz dostarczyć treści swoim czytelnikom? Masz jakąś ideę na swoje treści? Co chcesz pokazać poprzez swoje treści? Co takiego chcesz dostarczyć?

Poznaj czytelników.

Po tym jak poznasz rynek, to warto poznać klientów danej branży. Kim oni są? Jakie mają problemy? Jak możesz im pomóc? Co takiego i masz, co da im wartość i rozwiązanie? Jakie masz produkty, które rozwiązują problem? Ile wiesz o swojej branży? Jak możesz przekazać naprawdę dobre rozwiązania? Co chcesz zmienić w życiu swoich klientów? Co chcesz przekazać swoim obserwującym/czytelnikom czy klientom?

Na czym się znasz?

O czym będzie Ci się pisało dobrze? Wybierz taki temat, który lubisz i masz o nim wiedzę. Będzie Ci się pisało dużo lepiej artykuły na bloga. Zastanów się w czym jesteś dobry i o czym masz wiedzę. To daje Ci wiele więcej pomysłów. Ja tak mam… Masz pomysł na swoje treści? Wiesz, co chcesz przekazać poprzez napisanie dobrego artykułu? Na pewno nie jest łatwo, ale nie ma co się zbyt szybko poddawać. Zastanów się, nad czym się znasz i co możesz przekazać swojej branży? Czy wiesz, do czego dążysz i w czym chcesz być specjalistą?

Graj na emocjach.

Dodaj emocje do swoich treści, osobowość czy ciekawe emocję, które pobudzasz po przeczytaniu tekstów są najlepsze. Takie artykuły czyta się nawet kilka razy, bo są takie dobre. Warto dodawać całe serce do swoich treści. Warto pokazać, że znasz się na swoim temacie. Pokaż, że możesz pomóc swoim klientom. Warto wtedy powołać się na emocje swoich klientów. Pokazać im, że masz coś do przekazania! Pokaż swoje emocje! Pokaż, że masz szczery stosunek do tematu, którym się zajmujesz. Pokaż, że zależy CI na wynikach Twoich czytelników!

Dodaj doświadczenie.

Jeśli masz takie to jest jeszcze lepiej! Emocje + doświadczenie to bomba wartości! Taki tekst jest zajebisty i tyle! Warto dodać do tekstu całego siebie i będzie naprawdę super! Ile Ty masz doświadczenia? Co zrobisz, aby dodać swoją praktykę do działania? Jak Twoje doświadczenie pomaga Ci w pisaniu dobrych artykułów? Jakie masz pomysły na swoje wpisy?

Pisz krótko i na temat.

To podstawa w artykule, który jest dobry. Tekst ma być krótki  i rozwiązywać problem i dawać wartość. To tyle i aż tyle, a wielu ludzi o tym zapomina. Do dzieła!

Dodawaj wartość.

Wartość jest konieczna w dobrym artykule. Bez niej jest on do niczego i nie daje szczęścia innym ludziom. Każdy tekst musi być wartościowy i tyle.

Dużo się ucz, aby mieć o czym pisać.

To chyba oczywiste, że trzeba się dużo uczyć, aby mieć efekty i dobrze pisać, pokazując emocje i doświadczenie

Jak napisać dobry artykuł? Chyba wiesz po przeczytaniu tego wpisu!

Masz coś do dodania? Napisz w komentarzu. 🙂

1 Comment

  1. Tomasz Chrobak17 lutego 2015

    Co Ty byś dodał? Co dla Ciebie jest ważne przy pisaniu tekstu?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top