Wyznaczanie celów jest ważne i co mogę Ci o tym opowiedzieć?

Wyznaczanie sobie celów w życiu jest bardzo ważne. Każdy chce, aby w jego życiu coś się zmieniło i stara się to zmieniać.

Wyznaczanie celów w tym pomaga, bo masz wiedzę na temat, co chcesz w życiu osiągnąć lub mieć. Często coś zaczynasz i robisz, ale nie docierasz do końca planu. To norma w wielu przypadkach i każdy miał coś takiego. Co Ty możesz zrobić, aby dobrze wyznaczać cele? Co tak naprawdę chcesz osiągnąć? Jaką chcesz mieć przyszłość? Co robisz codziennie, aby osiągnąć sukces? Jaki masz obrany kierunek działań? Zrób wszystko, by mieć postępy i sprawdzać, czy działasz skutecznie. Potrzebujesz coś zmienić, aby mieć lepsze wyniki? Czego codziennie się uczysz? Jakie masz cele i czy są one ambitne? Jakich rozwiązań szukasz, aby skuteczniej wyznaczać cele?

Jak tam Twoje wyznaczanie celów?

Na co pozwala wyznaczanie celów?

 • na życie takie, jakie sam sobie zapragniesz.
 • osiąganie więcej niż większość, która nie wyznacza celów.
 • to rozwój siebie.
 • to lepsze zarządzanie sobą w czasie.
 • to zwiększenie pewności siebie i samooceny.

Co mają ludzie, którzy wyznaczają sobie efektywnie cele?

 • mniej stresu.
 • są szczęśliwi.
 • są zadowoleni z życia.
 • są pewni siebie.
 • lepiej się koncentrują.

Czasem wyznaczanie celów jest trudne, bo nie wiesz dokładnie, czego tak naprawdę chcesz. Gdy tego nie wiesz, po prostu wymyśl cokolwiek, co przyjdzie do głowy. W końcu dojdziesz do takiego celu, który będzie tym właściwym. Wyznaczanie celów to nie tylko byle ćwiczenie, ale i plan na przyszłość. Plan na kolejne dni i miesiące. Dzięki temu dowiadujesz się, czego chcesz od życia. Wiesz, na czym się skoncentrować. Wyznaczanie celów robi każdy, kto osiągnął sukces: sportowiec, biznesmen czy inni ludzie. Każdy sukces sprawia, że wyznaczanie celów jest coraz łatwiejsze i szybsze.

Możesz też podzielić swoje cele na kategorie. Mogą to być między innymi:

 • życie zawodowe
 • mentalność
 • fizyczność
 • finanse
 • rodzina
 • edukacja
 • itp. itd.

Podziel każdy cel na mniejsze części czasowe i działaj według swojego planu.

Jak efektywnie wyznaczać cele?

 1. Cel ma być pozytywny. Nie możesz napisać, nie chcę palić, tylko wyznacz sobie cel, że: „Jestem wolny od nałogu nikotynowego”. To jest pozytywnie określony cel, który już samą treścią pokazuje, co chcesz osiągnąć. Czy robisz to dobrze?
 2. Do tego cel musi być osiągalny. Nie możesz sobie wyznaczyć celu, który mówi, że schudniesz 20 kg w 20 dni, bo to nie jest możliwe przy normalnych ćwiczeniach i diecie. Dlatego cel musi być dla Ciebie osiągalny w danym czasie. Jesteś zdolny do osiągnięcia swojego celu?
 3. Precyzja. Ma być data zakończenia celu. Jakie masz terminy osiągnięcia celu? Co masz zrobić, aby mieć wyniki? Czy ustalenie czasu na osiągnięcie celu jest dla Ciebie motywujące?
 4. Priorytety. Nie miej za dużo lub za mało celów. Weź optymalną dla siebie liczbę celów i zacznij je realizować każdego dnia. Na pewno są cele, które są dla Ciebie najważniejsze. Jak Ty możesz określić priorytety działań?
 5. Wypisz cele na kartce. Abyś lepiej zapamiętał, czego oczekujesz i co masz robić. Możesz sobie codziennie czytać te cele i je sobie przypominać. Warto też codziennie zapisywać sobie jeden, wielki cel.
 6. Wielkość celu. Cel musi być nie za mały i nie za duży. Ma być w miarę dla Ciebie osiągalny w danym czasie. Bo nie zarobisz miliona w dzień czy dwa, bo to dla nowicjusza niemożliwe. Musisz dostosować swój cel do możliwości, jakie masz!
 7. Musisz mieć kontrolę nad celem. Nie możesz napisać sobie, że celem jest pokój na świecie w ciągu 1 roku, bo nie masz nad tym kontroli. Musisz mieć kontrolę nad swoim celem i nad jego osiągnięciem. Nie możesz liczyć na sukces, gdy nie masz kontroli. To podstawowa rzecz w tworzeniu celów!
 8. Realistyczne cele. Nie możesz mieć celu, że zostaniesz skoczkiem, mając 60 lat, bo to fizycznie i czasem umysłowo niemożliwe. Dowiedz się przy wyznaczaniu celów czy jesteś w stanie ten cel osiągnąć.
 9. Zbyt małe cele. Też są niedobre. Mały cel nie będzie Cię dostatecznie motywował do działania i nie będzie Ci się chciało go osiągnąć, bo go zignorujesz. Jakie cele Ty chcesz osiągać? Co chcesz zmienić w swoim życiu, dzięki dobrze ustalonym celom?

Po osiągnięciu musisz dać sobie nagrodę za jego wykonanie. To może być cokolwiek! Ważne, żeby był to ciekawy prezent, który dodatkowo będzie Cię motywował. Może to być wycieczka czy zegarek lub nowy telefon. Ważne, żeby mieć dodatkową nagrodę (oprócz samego osiągnięcia celu).

Ważne jest także, żeby uczyć się samemu dobrego wyznaczania celów. Spróbuj na początek z czymś łatwym i zobacz samemu jak wyznaczać te cele dobrze. Naucz się tego i bądź w tym dobry, bo po każdym sukcesie będziesz chciał więcej i więcej.

Dodatkowo warto planować i dzielić sobie cele do osiągnięcia. Zrób plan na kilka lat, plan na rok, na miesiąc, na tydzień i każdy dzień. Wtedy łatwiej będzie Ci działać i wykonywać codziennie dane czynności. Zrób sobie listę rzeczy do zrobienia każdego dnia i po prostu działaj. Samo się nie zrobi – PAMIĘTAJ!

Oto system wyznaczania celów:

Lista. Po prostu wypisujesz sobie wszystko, co chcesz osiągnąć lub mieć. Napisz to na kartce. Wypisz wszystko co przyjdzie Ci do głowy. Niczego nie osądzaj. Wypisz po prostu wszystko. Gdy to napiszesz, to odłóż to na bok i przez parę dni dopisuj to co przyjdzie Ci jeszcze do głowy.

Sprawdź przeszkody. Wypisz sobie wszystkie przeszkody, które będziesz mieć, gdy będziesz chcieć osiągać cele. Gdy określisz przeszkody, to będzie Ci łatwiej je pokonać, bo wiesz już, co Cię czeka.

Co pomoże Ci w osiągnięciu celów? Teraz wypisz wszystko, co da Ci lepsze wyniki w osiąganiu celów.

Termin. Bez jego określenia wyznaczanie celów jest bezwartościowe. Musisz wiedzieć do kiedy chcesz osiągnąć cele. Warto ustalić taki termin, który będzie nie za krótki i nie za długi.

Przypominaj sobie o celach. Przypinaj cele nad biurkiem na tablicy, nad łóżkiem i w innych miejscach, gdzie często przebywasz. Przypominaj sobie swoje cele, żeby o nich nie zapomnieć (zwłaszcza nad terminem jego osiągnięcia).

Plan. Po tym, gdy masz już wszystko gotowe to warto mieć plan, według którego chcesz działać. Wypisz wszystko, co masz zrobić, aby osiągnąć cel. Wypisz każdą, nawet najmniejszą rzecz, żeby wiedzieć co i jak.

Zobacz też metodę SMART do wyznaczania celów. Jak Ty określasz cel i jakie masz możliwości na sukces? Jak określasz swoje cele i czy dążysz do nich każdego dnia? Zapisuj codziennie cel i sprawdzaj ,czy idziesz w dobrym kierunku. Możesz sobie zapisywać wyniki w arkuszu i sprawdzać, czy działasz dobrze czy masz coś do poprawy. Co masz do poprawy w swoim wyznaczeniu celów?

Jak tam wyznaczanie celów? Czy robisz wszystko, by je osiągnąć? Starać się działać każdego dnia? Rozwijasz swoje zainteresowania i poszerzasz kompetencje? Na pewno czasem będzie ciężko, ale nie ma co się przejmować pierwszymi porażkami. Osiągniesz to!

Tomasz Chrobak

Pokaż wpisy Tomasz Chrobak
Mam na imię Tomek. Nie poddaje się mimo ciężkiej choroby... każdego dnia uczę się czegoś nowego i zdobywam doświadczenie. Lubię czytać i rozwijać się w swoich ulubionych dziedzinach, jakimi są ebiznes, emarketing i sprzedaż! Bloguję, aby pokonać swoje lęki i pokazać sobie, że osiągnę sukces, mimo wielu przeszkód!
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Tomasz Chrobak
8 lat temu

Jak Ty wyznaczasz cele? Jakie masz w tym doświadczenie?

Napisz!

Scroll to top