Wybór tematyki bloga, czyli co wiedzieć na początku blogowania!

Każdy początkujący bloger powinien od tego zacząć. Jest to wybór tematyki bloga, którego chcesz pisać.

Nie ma chyba nic ważniejszego na początku według mnie. Pozwoli Ci to lepiej poznać swoje zainteresowania i nie pozwoli się wypalić w dłuższym okresie czasu. O czym więc warto pamiętać? Jakie pytania sobie zadać? Jak promować swoje teksty w Internecie, aby miały one popularność i były chętnie czytane? Jaką niszę chcesz zająć i się w niej rozwijać?

Wybór tematyki bloga na początku jest ważne!

Bo wiele zależy od Twojej wiedzy i to w czym masz doświadczenie. Zastanów się, co dla Ciebie jest ważne w blogowaniu i jaką wiedzą chcesz się podzielić? Jakie masz doświadczenia w blogowaniu i jak to możesz wykorzystać? Jakie Ty masz potrzeby i jak możesz zmonetyzować swoje artykuły czy wideo lub podcast?

Czy tematyka Cię interesuje?

To podstawowe pytanie, które powinieneś sobie zadać. Zadaj sobie to pytanie, pomyśl nad tym. Chyba każdy wie, że lepiej się pisze na tematy, które nas interesują. To widać podczas czytania, gdy ktoś pisze interesującą  i z sensem. Postaraj się znaleźć właśnie taką interesującą dla Ciebie tematykę.

Pisać o czymś, czego nie lubisz, to nie ma sensu. Według mnie jest lepiej pisać o tym co Cię jara i masz do tego zajawkę. Po prostu masz być entuzjastą danego tematu.

Więc zadaj sobie jeszcze raz to pytanie: czy tematyka Cię interesuje? Czy chciałbyś się rozwijać w tym temacie i robić wszystko, aby osiągnąć cele? Masz pomysł na swojego bloga i wiesz, do czego dążysz? Warto mieć na początku bloga z dziedziny, która Cię jara i masz w niej jakieś pojęcie. To przybliży Cię szybciej do sukcesu! Jesteś gotów na blogowanie i wiesz, co zrobić, aby przy tym osiągnąć sukces online?

Czy masz wiedzę na ten temat?

Nie można przecież pisać o rzeczach, o których nie ma się zielonego pojęcia. To chyba oczywiste. Zastanów się znowu. Co takiego masz w sobie, jakie tematy Cię interesują? Co czytasz w internecie? Co sprawia Ci przyjemność w blogowaniu? Jaką masz wiedzę i czego chętnie się uczysz? Jakie tematy są Twoją mocną stroną? To też ważne, czy chcesz się uczyć danego tematu i w tym rozwijać? Czy masz na tyle motywacji, aby uczyć się branży i rozwijać mimo przeciwności? W czym chcesz edukować swoich czytelników?

Jaki jest cel bloga? 

Zastanawiałeś się, po co blogujesz i po co chcesz się rozwijać online? Czym chcesz się podzielić ze swoimi czytelnikami i jaką wiedza chcesz się wykazać? Zastanów się, po co chcesz działać w Internecie i jak to wpłynie na Twoją przyszłość? Na czym chcesz zarabiać przy okazji blogowania? Czy chcesz zbudować interesującą markę, która wyróżnia się online? Blogowanie może Ci pomóc w wielu sprawach, ale trzeba to umieć robić dobrze! Wiesz już, po co blogujesz?

Co czyni Cię unikalnym?

Kolejne pytanie, jakie powinieneś sobie zadać. Co sprawi, że będziesz unikalny? Może to Twój styl pisania na dany temat? Może Twoja opinia na temat? Musisz coś takiego w sobie znaleźć, aby wyróżnić się z ogromnej ilości blogów. Jedną unikalną rzecz już masz! To Ty i Twoje unikalne podejście do tematu. Nie ma dwóch takich samych blogów, więc zawsze czymś się wyróżnisz. Ale nie możesz przestać działać, tylko musisz się rozwijać i robić jak najwięcej, aby znaleźć swoją tematykę bloga! I potem oczywiście się w tym rozwijać! Ile wartości chcesz przekazać swoim czytelnikom? Co masz do zmiany w sieci w danym temacie? Co sprawi, że ludzie będą chcieli Twoich opinii i wiedzy, a nie konkurencji?

Czy tematyka jest popularna?

Sprawdź to. Zobacz czy są inne blogi na temat, o którym chcesz pisać, sprawdź, czy są portale na dany temat. Zobacz, jaką masz konkurencję. Co ich wyróżnia? Co Ciebie może wyróżnić?  Zobacz czy ktoś reklamuje się w danej niszy. To pozwoli Ci określić czy tematyka jest warta zachodu. Na pewno czeka Cię wiele pracy nad blogiem, aby rozwinąć skrzydła. Na wszystko musisz sobie zapracować online! Ile jest blogów na dany temat? Jak Ty możesz działać jeszcze lepiej?

A Ty, na jaki temat blogujesz? Co wybierasz i czy temat blogowania jest dla Ciebie? Naucz się blogować i zobacz czy to dla Ciebie! Wiele rzeczy musisz poznać, aby dobrze blogować. Jesteś na to przygotowany? Jak widzisz: wybór tematyki bloga jest ważne już na samym starcie!

Tomasz Chrobak

Pokaż wpisy Tomasz Chrobak
Mam na imię Tomek. Nie poddaje się mimo ciężkiej choroby... każdego dnia uczę się czegoś nowego i zdobywam doświadczenie. Lubię czytać i rozwijać się w swoich ulubionych dziedzinach, jakimi są ebiznes, emarketing i sprzedaż! Bloguję, aby pokonać swoje lęki i pokazać sobie, że osiągnę sukces, mimo wielu przeszkód!
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Tomasz Chrobak
9 lat temu

Jakie Ty masz blogi? Pochwal się nimi!

Scroll to top