Moje lekcje z blogowania. Czego się nauczyłem blogując?

Jakie lekcje z blogowania dostałem w mojej działalności w Internecie?

Chciałem się podzielić swoimi przemyśleniami na temat blogowania. Co zrobić, aby robić to dobrze? Na pewno trzeba być systematycznym i rozwijać siebie, jako specjalista. Masz jakąś metodę na swoje blogowanie?

Jakie biorę lekcje z blogowania?

Nad czym warto zastanowić się w działaniu na blogu?

 1. Bądź zawsze autentyczny. Nie bądź kimś, bądź sobą. Najgorsze jest udawanie, że jesteś wielkim guru czy ekspertem. No masakra… Jara Cię to? Trzeba mieć trochę pokory i nie udawać osoby, którą nie jesteś. Najlepiej jest być sobą i tylko sobą. Pokaż siebie z dobrej strony i rozwijaj się każdego dnia. Będzie ciężko, ale dasz sobie radę!
 2. Pisz często i nie bądź perfekcyjny. Ja na tym często się łapie. Chcę być perfekcyjny i ciągle ulepszać i ulepszać i nic na bloga nie dodawać. Perfekcjonizm zabija kreatywność. Nie możesz czekać na idealny artykuł czy wideo/audio. Dodaj to, co masz i następnym razem popraw pomyłki i błędy. Nie czekaj, aż coś będzie super dopracowane! Więcej działaj, niż myśl!
 3. Myśl o byciu coraz lepszym. Myślę o tym każdego dnia, żeby być lepszym niż poprzedniego dnia. Nauczyć się czegoś nowego, poznać kogoś, budować autorytet, budować bloga, budować społeczność i wszystko inne związane z ebiznesem. Rozwój jest naprawdę super i trzeba się rozwijać, aby osiągać cele!
 4. Nie publikuj wszystkiego. Czasem jest temat, który Cię nie jara i piszesz coś na dany temat bez idei i pomysłu. Nie publikuj takich wypełniaczy, które Cię nie interesują. Pisz tylko o tym co Cię interesuje i łatwo Ci się pisze. Wtedy blog żyje i jest naprawdę ciekawy, i czuć, gdy osoba pisze na jakiś temat z pasją i zaangażowaniem. Lubię takie blogi, gdzie blogujący ma coś ciekawego do powiedzenia.
 5. Nie poddawaj się za szybko. Ile ludzi poddaje się po kilkunastu wpisach, a piszą bardzo ciekawie. Ile osób poddaje się i zostawia swój nagrobek w postaci bloga. Takich blogów jest ogromna ilość. Jak już nie chcesz pisać, to skasuj bloga i nie zaśmiecaj Internetu. Jak już zacząłeś, to działaj aż do skutku! Aż się uda i będziesz zadowolony z blogowania!
 6. Nagłówki są ważne. Muszą one przyciągać do przeczytania tekstu. Muszą być ciekawe i interesujące. Zobacz, co robią gazety. Dziennikarze są mistrzami w nagłówkach i czasem warto przeglądnąć gazetę tylko dla nagłówków i się nimi inspirować. Warto uczyć się copywritingu i jego zasad.
 7. Dowiedz się, czego chcą czytelnicy. Musisz wejść w skórę klienta i poznać ich najlepiej jak potrafisz. Nie możesz pisać do wszystkich, bo to nie ma sensu! Pisz do określonej grupy odbiorców i na nich się skup. Twórz bloga pod kątem czytelnika i tego, jakie ma problemy. Wtedy bloga zacznie się rozwijać! Gdy będziesz wiedzieć, czego ludzie potrzebują!
 8. Nie śpiesz się z pisaniem. Nie musisz pisać codziennie, ale pisz w swoim tempie i tak jak Tobie pasuje. Nie musisz pisać nie wiadomo jak długo i profesjonalnie. To Twój blog i Ty masz jakieś zasady, jakimi się kierujesz. Nie warto pisać byle czego. Zastanów się dobrze nad każdym wpisem.
 9. Prześpij się z artykułem. U mnie działa to bardzo dobrze, bo zawsze na drugi dzień coś dodaje lub usuwam. Poprawiam błędy i siup na bloga!
 10. Odpowiadaj na pytania i komentarze.  Warto mieć możliwość komentowania na blogu i pisać z innymi blogerami i czytelnikami.
 11. Bądź w social media. Ja w tym jeszcze raczkuję, ale napędza to bloga szybko i można zbudować…
 12. …społeczność, która daje Ci wiele możliwości. Dzięki niej możesz dowiedzieć się jeszcze więcej o swoich czytelnikach i pomagać im jeszcze bardziej i bardziej.

Jakie Ty masz lekcje z blogowania?

Tomasz Chrobak

Pokaż wpisy Tomasz Chrobak
Mam na imię Tomek. Nie poddaje się mimo ciężkiej choroby... każdego dnia uczę się czegoś nowego i zdobywam doświadczenie. Lubię czytać i rozwijać się w swoich ulubionych dziedzinach, jakimi są ebiznes, emarketing i sprzedaż! Bloguję, aby pokonać swoje lęki i pokazać sobie, że osiągnę sukces, mimo wielu przeszkód!
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Marketer Internetowy

Co dałbyś od siebie?

Scroll to top