Dobieranie rynku, jakie pytania sobie zadać w tym temacie?

Dobieranie rynku w biznesie jest bardzo ważne. Co warto wiedzieć?

Musisz dobrze znać swoją niszę. Bez tego nie będzie Ci się działało dobrze. Nie będziesz mieć dobrej sprzedaży bez określenia, do kogo kierujesz produkt czy usługę. Jakie Ty masz cele i co chcesz osiągnąć dzięki poznaniu niszy?

Jak wygląda dobre dobieranie rynku?

Czy masz określoną grupę osób, do której kierujesz swoją ofertę?

  • Gdzie obecnie jesteś w danej niszy? Początkujący czy wyżej? Warto poznać swoją obecną sytuację, zanim zaczniesz działać. Warto po prostu wiedzieć, co masz robić, aby się wybić w danej niszy. To nie zawsze jest proste, ale uświadomienie sobie, gdzie jesteś, jest bardzo ważne, aby nie działać byle jak i bezproduktywnie. Postaraj się odpowiedzieć na to pytanie i sprawdź, jak w obecnej sytuacji możesz ogarnąć daną niszę… W czym możesz jej pomóc?
  • Gdzie chcesz być? Po tym jak poznasz, gdzie jesteś, warto poznać, gdzie chcesz być. To bardzo pomaga w biznesie, aby poznać cel i zrobić do niego plan. Potem tylko strategiczne działania i będzie na pewno dobrze. Po prostu musisz poznać co i jak chcesz osiągnąć. To bardzo pomaga w motywacji (przynajmniej mi). Z czego chcesz być znany? Czym chcesz się wykazać? Co chcesz zrobić lepiej od konkurencji? Od czego specjalistą chcesz być? Jak u Ciebie wygląda dobieranie rynku? Czym się interesujesz i w jakiej niszy chcesz się wykazać?
  • Do kogo kierujesz biznes? To także warto wiedzieć. Nie jest to takie proste na początku, bo trzeba się wysilić i poznać lepiej rynek np. poprzez ankietę lub inną formę badania rynku. Warto tu założyć bloga lub profil na social mediach i czekać na statystyki. Ja tak na razie robię i pomalutku wiem, do kogo kieruję swoją działalność w Internecie. Wiesz, kim jest Twój potencjalny klient? Co chcesz pokazać danej branży? Zastanów się nad tym dobrze i nie poddawaj, gdy będzie naprawdę ciężko!
  • Co jest ważne dla klientów? Jakimi zasadami się kierują? Jak dobrze ich poznać? Badasz potrzeby ludzi w danej niszy? Co dla nich jest ważne? Jak Ty chcesz budować zaufanie? Co chcesz robić najlepiej? Kim chcesz zostać? Jako kto chcesz być znany?
  • Szanse. W poznaniu rynku musisz wiedzieć, jakie masz szanse na tle konkurencji? Czym się wybijesz i co oferujesz klientom? Czy masz na tyle wiedzy, aby wykazać się w niszy? Czego musisz się nauczyć? Co możesz zrobić, aby ludzie Ci zaufali? Aby dali Ci szansę? Pomyśl nad tym trochę!
  • Zabawa! Czasem trzeba odpuścić i trochę się pobawić daną niszą. Warto przetestować pewne rzeczy i pomysły. Nie musisz być nudny. Wiele rzeczy przyjdzie Ci do głowy właśnie wtedy, gdy będziesz wyluzowany. Czasem warto odpuścić.
  • Budżet. Warto znać go przy badaniu rynku. Czasem może być za drogo lub nieopłacalnie. Wszystko zależy od Ciebie tutaj i Twoich pieniędzy. Zastanów się, na co możesz sobie pozwolić!

Jest wiele rzeczy, które musisz robić przy dobieraniu rynku. Zastanów się dobrze nad tym, gdy zaczynasz jakiś biznes. Wystarczy pomyśleć i dobrze zbadać niszę i do dzieła! Dobrze dobierz swoją niszę do swoich możliwości. Daj z siebie wszystko i będzie naprawdę dobrze! Czas na działanie i dawanie korzyści.

Jak u Ciebie wygląda dobieranie rynku?

Tomasz Chrobak

Pokaż wpisy Tomasz Chrobak
Mam na imię Tomek. Nie poddaje się mimo ciężkiej choroby... każdego dnia uczę się czegoś nowego i zdobywam doświadczenie. Lubię czytać i rozwijać się w swoich ulubionych dziedzinach, jakimi są ebiznes, emarketing i sprzedaż! Bloguję, aby pokonać swoje lęki i pokazać sobie, że osiągnę sukces, mimo wielu przeszkód!
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Marketer Internetowy

Jak Ty testujesz rynek?

Scroll to top