Prokrastynacja, dlaczego jest taka zła i jak ją pokonać?

Czym jest prokrastynacja? Co warto o niej wiedzieć?

Prokrastynacja jest to zwlekanie rzeczy na później. Jest to jednak coś więcej niż „samo zwlekanie” czy „opóźnianie pracy”. Zbyt długie zwlekanie może być przyczyną porażek w życiu osobistym. Odkładanie na potem jest problemem wielu ludzi na świecie. Na pewno nie masz dzięki temu większych sukcesów. Na pewno czujesz się źle z tym że zwlekasz?

Czy prokrastynacja jest częścią Twojego życia?

Nauka mówi, że prokrastynacja i perfekcjonizm są bardzo blisko spokrewnione. Podczas pracy w domu musimy skutecznie jej unikać, żeby cokolwiek zrobić. Więc, aby unikać, trzeba ją zrozumieć. Co Ty możesz zrobić, aby lepiej poznać siebie i swoje nastawienie?

Przyczyny zwlekania?

Patrząc tylko powierzchownie na osobę, która aktywnie zwleka, można powiedzieć, że ta osoba jest leniwa. Jednak dla osoby, która zwleka zbyt często, są to inne przyczyny i one sięgają już dużo głębiej. Niektóre z najczęstszych przyczyn prokrastynacji to: perfekcja, strach, przytłoczenie i mała pewność siebie.

Przytłoczenie?

Uczucie bycia przytłoczony jest kolejnym krokiem do prokrastynacji, ponieważ taka osoba nie wie, co zrobić dalej. Nie wiedzą jaką czynność wykonać następnie, bo wydaje im się, że mają tyle do zrobienia.  I koło się zamyka… Nie robi, bo nie wie, co ma być dalej.

Perfekcjonizm?

To może być śmieszne, ale to właśnie perfekcjonizm jest częstą przyczyną zwlekania. Perfekcjonista często czuje, że coś, co musi zrobić, musi być wykonane perfekcyjnie lub wcale. Tak osoba zostawia zadania ma później, ma je w planach. Chce je wykonać w późniejszym terminie. Taka osoba coś zaczyna nowego i nie kończy, zaczyna i nie kończy. Takie osoby nie posuwają się do przodu, bo myślą, że nie jest tak perfekcyjnie jak one chcą. Wiele z nas nie chce ryzykować i czują, że nie są godni sukcesu. To też jest ciężki sprawa w odkładaniu na potem. Zrób jeden projekty i nie dopieszczaj go każdego dnia. Zrób i do kolejnego projektu!

Niska pewność siebie?

Każdy ma dużo pomysłów i chce je wykonać. Jednak osoba, która zwleka, nigdy ich nie realizuje, ponieważ ma za niską pewność siebie, by cokolwiek zacząć a co dopiero ukończyć. Sposobem na to jest walka z niepoprawnym myśleniem i poszerzanie swojej strefy komfortu. Może potrzebujesz dobrego planu na siebie? Może nie masz dobrej dyscypliny i przez to Twoja pewność siebie i działanie nie idą w parze?

Strach?

Uleganie lękowi zawsze prowadzi do porażki. Strach nie pozwala na ukończenie własnych celów, które sobie w życiu ustaliliśmy. Strach przed porażką, a nawet strach przed sukcesem skutecznie odtrąca od działania. Najczęściej ten lęk jest obawą przed nieznanym. Ten lek skutecznie powoduje, że osoba zwlekająca nic nie robi. Kolejne „niedziałanie” powoduje kolejny lęk. Wtedy ta obawa, ten lęk jest coraz głębszy. Wtedy każde następne działanie jest coraz gorsze i ciężej jest coś zrobić. W końcu staje się to nawykiem, który jest już ciężej pokonać. Ciężko jest ogarnąć się do działania, co nie? Może się boisz zmiany w swoim życiu? Może nie chcesz brać za siebie odpowiedzialności?

Prokrastynacja, jak ją pokonać?

Pierwszym sposobem na pokonanie zwlekania jest zrozumienie, że to przynosi negatywne efekty w życiu takiej osoby. Czy to, co pisałem na początku, występuje u Ciebie? Jeżeli poznajesz te negatywne skutki u siebie, to chyba warto coś z tym zrobić. Pierwszym sposobem na pokonanie prokrastynacji jest jej zrozumienie. Oto kilka kroków, co trzeba zrobić, aby zrozumieć i pokonać tę przypadłość.

Co zrobić, aby pokonać prokrastynację?

#1. Lista rzeczy.

Jeżeli znalazłeś swoim życiu rzeczy, z którymi zwlekasz, to nie zwlekaj i weź kartkę papieru i długopis i je po prostu wypisz. Nie czekaj, zrób to, nawet teraz przerywając czytanie. Musisz fizycznie coś zacząć z tym robić. Przeznacz na to dłuższą chwilę, żeby wypisać wszystko, co Ci przeszkadza w życiu. Potem zadaj sobie pytania:

– Dlaczego w tej dziedzinie życia zwlekam?

– Co się zmieni gdy przestanę zwlekać?

Odpowiedz na te pytania szczerze. Daj sobie dłuższą chwilę, aby odpowiedzieć na to z głębi serca. Na pewno znasz odpowiedź. Nie odpowiadaj „nie wiem”, bo WIESZ!

#2. Odpowiedz na pytania.

Super! Już działasz! Masz wypisane odpowiedzi z #1? Jeżeli nie, to jest mi przykro, że dalej zwlekasz i nic nie robisz. W tej części ćwiczenia też zapisuj odpowiedzi. Miej osobne kartki dla każdej rzeczy, z którą zwlekasz. Zadaj sobie pytanie:

„DLACZEGO z  TYM ZWLEKAM …?”

#3. Akcja i czyn!

Masz już zidentyfikowane rzeczy, z którymi zwlekasz. Wiesz, co one powodują w Twoim życiu. Teraz zaczyna się zmiana, czyli zaczynasz działać. Zadaj sobie pytanie:

#4. Planowanie

Z dobrym planem możesz zmaksymalizować swoje działanie i wyeliminować uczucie przytłoczenia. Im więcej praktykujesz planowanie, tym lepiej planujesz i pokonujesz uczucie przytłoczenia. Weź nową kartkę papieru i na środku napisz „Mój tydzień”. Wypisz, co musisz zrobić następnego dnia, aby uznać go za dobrze przebyty. Wpisz tak cały tydzień z rzeczami, które musisz zrobić, aby pokonać zwlekanie. Zacznij już od  jutra wykonywać zadania, które sobie wypisałeś na kartce. Podążaj za planem codziennie. Każdego dnia przed spaniem zobacz czy wykonałeś plan. Tak dla sprawdzenia, dla samego siebie.

Może potrzebujesz zmianę nastawienia? Więcej pracy nad sobą, aby tak nie odkładać? Może działania Cię przytłaczają i przez to nie pracujesz? Pomyśl o tym, ile możesz osiągnąć, jeśli będziesz działać! Może nagradzaj się za sukcesy? Zrób coś dla siebie, gdy osiągniesz dany cel! Może Ciebie to zmotywuje do działania? Nie ma co siebie krytykować! Szukaj inspiracji u innych ekspertów. Zobacz, czy sukcesy innych Cię zmotywują do pracy nad czymś podobnym! Aby nie odkładać, to trzeba być bardzo systematyczny i działać każdego dnia.

To Tyle, jeśli chodzi o zwlekanie. Masz coś do dodania? Czy dla Ciebie prokrastynacja jest problemem? Jak sobie z nią radzisz?

Napisz w komentarzu!

Tomasz Chrobak

Pokaż wpisy Tomasz Chrobak
Mam na imię Tomek. Nie poddaje się mimo ciężkiej choroby... każdego dnia uczę się czegoś nowego i zdobywam doświadczenie. Lubię czytać i rozwijać się w swoich ulubionych dziedzinach, jakimi są ebiznes, emarketing i sprzedaż! Bloguję, aby pokonać swoje lęki i pokazać sobie, że osiągnę sukces, mimo wielu przeszkód!
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Marketer Internetowy

Jak Ty sobie z tym radzisz?

Scroll to top