Prokrastynacja, dlaczego jest taka zła i jak ją pokonać?

Czym jest prokrastynacja? Co warto o niej wiedzieć?

Prokrastynacja jest to zwlekanie rzeczy na później. Jest to jednak coś więcej niż „samo zwlekanie” czy „opóźnianie pracy”. Zbyt długie zwlekanie może być przyczyną porażek w życiu osobistym.

Czy prokrastynacja jest częścią Twojego życia?

Nauka mówi, że prokrastynacja i perfekcjonizm są bardzo blisko spokrewnione. Podczas pracy w domu musimy skutecznie jej unikać, żeby cokolwiek zrobić. Więc, aby unikać trzeba ją zrozumieć. Co Ty możesz zrobić, aby lepiej poznać siebie i swoje nastawienie?

Przyczyny zwlekania?

Patrząc tylko powierzchownie na osobę, która aktywnie zwleka można powiedzieć, że ta osoba jest leniwa. Jednak dla osoby, która zwleka zbyt często są to inne przyczyny i one sięgają już dużo głębiej. Niektóre z najczęstszych przyczyn prokrastynacji to: perfekcja, strach, przytłoczenie i mała pewność siebie.

Przytłoczenie?

Uczucie bycia przytłoczony jest kolejnym krokiem do prokrastynacji, ponieważ taka osoba nie wie co zrobić dalej. Nie wiedzą jaką czynność wykonać następnie, bo wydaje im się, że mają tyle do zrobienia.  I koło się zamyka… Nie robi, bo nie wie co ma być dalej.

Perfekcjonizm?

To może być śmieszne, ale to właśnie perfekcjonizm jest częstą przyczyną zwlekania. Perfekcjonista często czuje, że coś co musi zrobić, musi być wykonane perfekcyjnie lub wcale. Tak osoba zostawia zadania ma później, ma je w planach. Chce je wykonać w późniejszym terminie. Taka osoba coś zaczyna nowego i nie kończy, zaczyna i nie kończy. Takie osoby nie posuwają się do przodu, bo myślą, że nie jest tak perfekcyjnie jak one chcą.

Niska pewność siebie?

Każdy ma dużo pomysłów i chce je wykonać. Jednak osoba, która zwleka nigdy ich nie realizuje, ponieważ ma za niską pewność siebie, by cokolwiek zacząć a co dopiero ukończyć. Sposobem na to jest walka z niepoprawnym myśleniem i poszerzanie swojej strefy komfortu.

Strach?

Uleganie lękowi zawsze prowadzi do porażki. Strach nie pozwala na ukończenie własnych celów, które sobie w życiu ustaliliśmy. Strach przed porażką, a nawet strach przed sukcesem skutecznie odtrąca od działania. Najczęściej ten lęk jest obawą przed nieznanym. Ten lek skutecznie powoduje, że osoba zwlekająca nic nie robi. Kolejne „nie działanie” powoduje kolejny lęk. Wtedy ta obawa, ten lęk jest coraz głębszy. Wtedy każde następne działanie jest coraz gorsze i ciężej jest coś zrobić. W końcu staje się to nawykiem, który jest już ciężej pokonać.

Prokrastynacja, jak ją pokonać?

Pierwszym sposobem na pokonanie zwlekania jest zrozumienie, że to przynosi negatywne efekty w życiu takiej osoby. Czy to co pisałem na początku występuje u Ciebie? Jeżeli poznajesz te negatywne skutki u siebie to chyba warto coś z tym zrobić. Pierwszym sposobem na pokonanie prokrastynacji jest jej zrozumienie. Oto kilka kroków, co trzeba zrobić, aby zrozumieć i pokonać tą przypadłość.

Co zrobić, aby pokonać prokrastynację?

#1. Lista rzeczy.

Jeżeli znalazłeś swoim życiu rzeczy, z którymi zwlekasz to nie zwlekaj i weź kartkę papieru i długopis i je po prostu wypisz. Nie czekaj, zrób to nawet teraz przerywając czytanie. Musisz fizycznie coś zacząć z tym robić. Weź przeznacz na to dłuższą chwilę, żeby wypisać wszystko co Ci przeszkadza w życiu. Potem zadaj sobie pytania:

– Dlaczego w tej dziedzinie życia zwlekam?

– Co się zmieni gdy przestanę zwlekać?

Odpowiedz na te pytania szczerze. Daj sobie dłuższą chwilę, aby odpowiedzieć na to z głębi serca. Na pewno znasz odpowiedź. Nie odpowiadaj „nie wiem”, bo WIESZ!

#2. Odpowiedz na pytania.

Super! Już działasz! Masz wypisane odpowiedzi z #1? Jeżeli nie, to jest mi przykro, że dalej zwlekasz i nic nie robisz. W tej części ćwiczenia też zapisuj odpowiedzi. Miej osobne kartki dla każdej rzeczy, z którą zwlekasz. Zadaj sobie pytanie:

„DLACZEGO z  TYM ZWLEKAM …?”

#3. Akcja i czyn!

Masz już zidentyfikowane rzeczy, z którymi zwlekasz. Wiesz co one powodują w Twoim życiu. Teraz zaczyna się zmiana, czyli zaczynasz działać. Zadaj sobie pytanie:

#4. Planowanie

Z dobrym planem możesz zmaksymalizować swoje działanie i wyeliminować uczucie przytłoczenia. Im więcej praktykujesz planowanie, tym lepiej planujesz i pokonujesz uczucie przytłoczenia. Weź nową kartkę papieru i na środku napisz „Mój tydzień”. Wypisz co musisz zrobić następnego dnia, aby uznać go za dobrze przebyty. Wpisz tak cały tydzień z rzeczami, które musisz zrobić, aby pokonać zwlekanie. Zacznij już od  jutra wykonywać zadania, które sobie wypisałeś na kartce. Podążaj za planem codziennie. Każdego dnia przed spaniem zobacz czy wykonałeś plan. Tak dla sprawdzenia, dla samego siebie.

To Tyle, jeśli chodzi o zwlekanie. Masz coś do dodania? Czy dla Ciebie prokrastynacja jest problemem?

Napisz w komentarzu!

1 Comment

  1. Jak Ty sobie z tym radzisz?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top