Dobre treści na bloga, ich pisanie nie jest takie proste, jakby się wydawało.
Tworzenie DOBRYCH treści, które zadowolą czytelników, jest jeszcze bardziej skomplikowane. Nie każdy umie napisać dobry artykuł na początku swoich działań związanych z blogowaniem… Jak więc tworzyć treści, które zadowolą czytelnika Twojego bloga? Jakie ciekawe i angażujące treści chcesz tworzyć?
Czym są dobre treści na bloga?
Po pierwsze, pisz o tym, na czym się znasz. Jest to chyba oczywiste, ale warto o tym wspomnieć. Nie można i nie powinno się pisać o czymś, o czym nie masz zielonego pojęcia. Pisanie o rzeczach, które Ci interesują, jest dużo prostsze i łatwiejsze. Jak masz pasję, to warto o nich pisać i się w nich rozwijać. Nie warto według mnie zaczynać od czegoś, czego się nie zna. Pasja bardzo pomaga w nauce i pisaniu bloga. Ja lubię marketing, więc o tym piszę i się w tym dokształcam. Skup się na tym, co Cię interesuje! Dawaj wartość swoim klientom. Jak się wyróżnisz ponad innych twórców? Jak staniesz się konkurencyjnym?
Po drugie, pisz interesująco i ciekawie. Pisz na tematy, które potencjalnie mogą zainteresować czytelnika Twojego bloga. Rozwiązuj częste problemy, odpowiadaj na pytania i dziel się swoim doświadczeniem. Staraj się, aby to, co piszesz, było dla czytelnika wartościowe. Nie pisz o byle czym, byle napisać coś nowego. Zastanów się nad swoim działaniem blogowym i zacznij skutecznie pisać dobre treści na bloga. Dostosuj treści do swojej grupy docelowej? Wiesz, kim ona jest i czego potrzebuje na Twoim blogu? Co zainteresuje Twoich czytelników? Stwórz profil idealnego czytelnika i do niego kieruj swoje działania online.
Po trzecie, staraj się pisać krótkimi zdaniami. Nie twórz długich i skomplikowanych zdań. Lepiej czyta się krótkie zdania. Postaraj się więc pisać krótszymi zdaniami i prostym językiem, aby nawet osoba początkująca go zrozumiała. Prosty język to podstawa blogowania, aby każdy wiedział, o co Ci chodzi. Nie ma co kierować się do innych na początku, bo najwięcej jest początkujących w każdym temacie.
Po czwarte czytaj na głos to, co napisałeś. Sprawdzaj nawet kilka razy czy nie ma w tekście żadnych błędów i literówek. Nie ma chyba nic gorszego niż błędy ortograficzne na profesjonalnym blogu czy stronie. Sprawdzaj w Wordzie czy innym programie, czy nie masz żadnych błędów i czerwonych podkreśleń. Błędy to najgorsze, co może być, jednak czasem pojawią się te błędy mimo sprawdzania po sto razy. Nieraz zdanie usłyszane na głos wydaje się dziwne i trzeba go poprawić. To dobry sposób na to, jak odbierasz dane zdania. Zobacz, jakie emocje one tworzy?
Po piąte staraj się, aby tekst był czytelny i przejrzysty. Internauta zazwyczaj skanuje to co czyta. Pogrubiaj więc najważniejsze informacje w tekście. Twórz krótkie akapity, które łatwo i szybko się czyta. Rób większe odstępy między najważniejszymi myślami w tekście. Zadbaj o dobre formatowanie tekstu.
Poza tym musisz być bardzo wytrwały. Miej harmonogram dodawanie treści na bloga, aby czytelnik wiedział, kiedy ma wejść na bloga. Raz tygodniu? Dwa razy? Więcej? Buduj zaufanie do swojego bloga. Pokaż, że masz wartościowe treści do przekazania. Pokazuj swoją wiedzę online i nie poddawaj się, gdy coś nie będzie wychodziło. Spróbuj innych formatów treści niż same teksty. Może jakieś wideo czy podcast? Może newsletter do zbierania maili czytelników i budowy relacji poza blogiem?
A Ty jakie masz porady dla innych? Co robisz, aby przyciągać do siebie ludzi? Co warto wiedzieć na temat pisania i dobrych treści na bloga? Ile jesteś w stanie pisać dziennie artykułów, aby wybić się w niszy i odnieść sukces w blogowaniu? Co można zrobić więcej, aby dobre treści na bloga były dla Ciebie najważniejsze?
Napisz w komentarzu, co o tym myślisz i ile dziennie potrafisz napisać artykułów na blogu?
Jak Ty tworzysz dobre treści?