Dobra społeczność, co robić, aby budować ją skutecznie?

Czym dla mnie jest dobra społeczność? O czym warto wiedzieć, budując społeczność wokół biznesu, bloga czy innych tematów.

Stwarzaj dyskusję.

To podstawa budowy dobrej społeczności. Co możesz zrobić, aby mieć dobre dyskusję na blogu czy profilu w mediach społecznościowych? Dawaj wiedzę, pokaż swoją osobowość i wiedzę. Pomalutku i każdego dnia stwórz możliwości dyskusji. Zadawaj pytania i odpowiadaj na nie. To nie zawsze jest proste, zwłaszcza na początku, gdy nie znasz dobrze swojej społeczności. Ja sam z tym walczę i staram się to rozwijać, ale jest ciężko.

Postaraj się być dobrym specjalistą. Postaraj się być sobą i budować wokół siebie lub biznesu dobrą i ciekawą społeczność ludzi zajaranych danym tematem. To dzisiaj bardzo ważne i trzeba nad tym pracować. Wszystko przyjdzie w swoim czasie!

Miej dobry marketing.

Marketing relacji też jest ważny w budowie społeczności. Musisz ogarnąć to jakie masz możliwości budowy relacji ze swoją grupą docelową. Nie jest to zawsze oczywiste. Trzeba bardzo dobrze poznać niszę, aby wiedzieć, jak w niej działać. Zacznij od podstaw, czyli testuj różne formy budowy marki i społeczności. Nie będzie zawsze łatwo, ale nie ma co się poddawać. Odpowiedni marketing pozwala budować dobrą społeczność. Zastanów się  nad tym, jak może Ci pomóc marketing? Jakie sprawy możesz załatwić w niszy, dzięki dobremu marketingowi? Na pewno nie będzie Ci wszystko działać od razu, ale wszystko się spełni w swoim czasie!

Jakość dyskusji.

Musi być jakość. Od tego nie ma wyjątków. Ma być profesjonalnie i skutecznie, ale bez przesady. Staraj się utrzymać jakość dyskusji w budowie społeczności. Jak to zrobisz, to już Twoja sprawa! Kultura rozmów jest dla mnie mega ważna. Ważne jest to, aby mieć z kim porozmawiać na ciekawe tematy. To też wymaga dużo pracy i zaangażowania, więc nie poddawaj się na początku!

Pokaż historię.

Ja muszę nad tym popracować, bo jest co opowiadać. Ale to wymaga trochę przemyślenia tego, co jest ważne dla niszy i jak chcesz się w niej pozycjonować. Historie zawsze są ciekawe i warto coś o sobie napisać. Ja planuję coś takiego od dawna, ale ciężko się za to zabrać. Ludzie lgną do ludzi, więc każda historia jest bardzo ciekawa. Każdy jest inny i ma inne zasoby, więc warto pokazać z czasem swoją historię.

Bądź oryginalny.

Z tym raczej nie ma problemu, bo każdy jest inny! Pokaż siebie w biznesie i pokaż siebie w budowie społeczności. Ludzie lubią ludzi, a nie tylko same marki, jak już wspominałem. Na pewno nie jest tak, że wszyscy będą Cię lubić, ale warto pracować nad dobrą opinią o sobie.

Dawaj ciekawe i dobre treści.

To też jest oczywiste. Nie możesz dawać byle czego. To ma być petarda! Wtedy łatwiej buduje się ludzi zainteresowanych danym tematem. Zacznij od wartości, a w końcu ludzie się znajdą. Dobre treści przyciągną z czasem do Ciebie i dzięki temu zbudujesz dobrą społeczność. Wszystko jest do zrobienia, ale trzeba działać!

Jak według Ciebie wygląda dobra społeczność?

1 Comment

  1. Marketer Internetowy6 czerwca 2018

    Warto budować społeczność?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Scroll to top