Błędy wyznaczania celów, czyli co takiego unikać?

Błędy wyznaczania celów, jakie one są i czego warto unikać w wyznaczaniu celów?

Samo wyznaczenie celów nie przyniesie Ci sukcesów! Trzeba dużo działania, aby osiągnąć swoje pierwsze sukcesy i napędzać się do kolejnych zadań w swoim życiu. Masz pomysł na siebie i na swoje działania? Wiesz, do czego dążysz? Wyznaczenie celów jest ważne w działalności online, jak i w każdej innej. Jakie może Ty błędy popełniasz w swoim życiu? O czym warto wiedzieć przy wyznaczaniu celów?

Jakie są typowe błędy wyznaczania celów?

Jaką metodą Ty wyznaczasz cele? Co robisz, aby skutecznie je ogarnąć? Jakich błędów trzeba unikać? Cele mają być konkretne, mierzalne, osiągalne, realistyczne i określone w czasie Pamiętaj! Czego warto nie robić?

  • Za dużo celów naraz. Nie możesz mieć ich za dużo, bo się po prostu pogubisz i nie będziesz wiedzieć, co robić. Bo trzeba to i tamto i okazuje się, że brakuje czasu i pasowałoby nie spać, tylko pracować 24h. Poza tym lepiej podzielić swoje cele na mniejsze i działać według nich, zamiast na dużych i ogromnych, które są dla Ciebie obecnie abstrakcją. Wtedy będzie Ci łatwiej działać i będziesz mieć odpowiednie priorytety i mniejsze i skutecznie wyznaczone cele. Ja sam na tym się łapię i potem nie wiem, co wybrać. Ustalanie celów jest ważne i trzeba zrobić to dobrze! Nie ma co mieć z dużo celów. Jeden czy dwa cele, to maksymalnie. Wszystko też zależy do Twoich możliwości i od tego jakie masz fundusze czy czas na działanie.
  • Wyznaczanie tego, co nie chcesz osiągnąć. Często słyszysz cel innej osoby i nagle sobie mówisz: „Ja też taki chcę!”, ale czy na pewno to Twój cel. Często po prostu podoba Ci się coś, czego nie chcesz osiągnąć. Na chwile masz motywację, a potem ona spada, bo coś Ci się nie podoba. Staraj się więc działać tak, aby to były Twoje cele, a nie zasłyszane od innych. Zastanów się nad własnymi celami. Co jest dla Ciebie ważne? Co chciałbyś zmienić w swoim życiu?
  • Brak specyfiki. To także częsty błąd. Musisz dokładnie określić swój cel i wiedzieć czego chcesz. Do tego warto, aby był on jak najbardziej szczegółowy. Często ludzie mówią, że chcą samochód, ale jaki? Kolor, marka, wyposażenie-to wszystko musisz wiedzieć, aby dokładnie określić cel. Zastanów się, aby Twoje cele były jak najbardziej szczegółowe i motywujące dla Ciebie. Cel ma być dla Ciebie kierunkiem, więc wyznacz go dobrze!
  • Cele, na które nie masz kontroli. Nie możesz mieć celu typu, pokój na świecie, że wszyscy będą bogaci itp. Nie masz nad tym kontroli i nie będziesz mieć. Szkoda tylko Twojego czasu, gdy wyznaczasz taki cel. Rób takie cele, na których masz kontrolę i możesz coś zmienić. Takie nierealne cele są dla wielu ważne, ale czy wszystko da się zmienić na tym świecie? Zmieniaj to, nad czym masz kontrolę… Rozumiesz?
  • Wyznaczanie celów, których nie możesz zmierzyć. To też błąd. Musisz wiedzieć, czy Twój cel można jakoś zmierzyć i zobaczyć jak idzie progres, czy idziesz naprzód, czy stoisz w miejscu. To warto wiedzieć, aby skorygować cel i w razie czego dodawać do niego poprawki. Warto śledzić swoje poczynania i to czy działasz dobrze. Możesz się dużo dowiedzieć o tym, na jakim etapie celu jesteś.
  • Brak priorytetów w celu. Musisz wiedzieć, co jest dla Ciebie najważniejsze w danym czasie, gdy osiągasz cel. Czy to, czy tamto, czy jeszcze coś innego? Dobrze poznaj swój cel i wyznacz takie, które są dla Ciebie ważne. To kluczowe, aby wiedzieć, co w danym czasie jest konieczne do zrobienia. Co w danym cele jest dla Ciebie ważne? Jakie korki masz podjąć, aby osiągnąć cele? Co masz robić po kolei? Skup się na najważniejszych celach!
  • Brak, dlaczego chcesz osiągnąć cel. Musisz to wiedzieć, aby się zmotywować i każdego dnia mieć siłę do osiągania celów. Nie poddawaj się i działaj. Musisz wiedzieć, po co masz dany cel. Musisz wiedzieć, co Cię motywuje do działania. Takie, dlaczego jest ważne, aby nie stracić sił do działania.
  • Nierealistyczne cele, których wiesz, że nie osiągniesz. To warto wiedzieć i od początku wierzyć w osiągnięcie celu. Nie masz nad wszystkim kontroli, więc wybierz cel, który jest dla Ciebie ważny! Jakie Ty widzisz błędy wyznaczania celów? Co robisz, aby cel dawał Ci motywację, ale na tyle, by Cię nie obciążać? Cele mają być osiągalne i realistyczne na dany moment. Na pewno trzeba je monitorować i sprawdzać, czy idziesz w dobrym kierunku!
  • Brak terminów. Terminy są ważne, aby wiedzieć, co zrobić masz każdego dnia, aby przybliżyć się do celu, który masz. Wyznacz taki termin, który jest realny! To jest błąd wielu osób, że nie wiedzą, kiedy mają osiągnąć cel.
  • Zbyt łatwe cele.  Często ludzie dają sobie małe cele, aby się  dowartościować. Tak to szkoda robić wyznaczanie celów. Łatwy cel to tylko iluzja, że coś robisz. Zabierz się do roboty i wyznacz sobie trudny cel, który osiągniesz nie tak szybko, ale który da Ci satysfakcję, że się udało.

Jakie są inne błędy wyznaczania celów? Jakie Ty ryzyko podejmujesz, aby osiągnąć swoje cele? Czy chcesz wyjść poza strefę komfortu i działać poza obszarem swoich możliwości? Cele mają Cię motywować do działania! Jakie Ty popełniasz błędy? Gdy nie będziesz popełniać tych błędów, możesz wiele osiągnąć!

Tomasz Chrobak

Pokaż wpisy Tomasz Chrobak
Mam na imię Tomek. Nie poddaje się mimo ciężkiej choroby... każdego dnia uczę się czegoś nowego i zdobywam doświadczenie. Lubię czytać i rozwijać się w swoich ulubionych dziedzinach, jakimi są ebiznes, emarketing i sprzedaż! Bloguję, aby pokonać swoje lęki i pokazać sobie, że osiągnę sukces, mimo wielu przeszkód!
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Marketer Internetowy

Jakie Ty błędy popełniałeś/łaś?

Scroll to top