Błędy wyznaczania celów, czyli co takiego unikać?

Błędy wyznaczania celów, jakie one są i czego warto unikać w wyznaczaniu celów?

Samo wyznaczenie celów nie przyniesie Ci sukcesów! Trzeba dużo działania, aby osiągnąć swoje pierwsze sukcesy i napędzać się do kolejnych zadań w swoim życiu. Masz pomysł na siebie i na swoje działania? Wiesz, do czego dążysz?

Jakie są typowe błędy wyznaczania celów?

 • Za dużo celów naraz. Nie możesz mieć ich za dużo, bo się po prostu pogubisz i nie będziesz wiedzieć co robić. Bo trzeba to i tamto i okazuje się, że brakuje czasu i pasowałoby nie spać, tylko pracować 24h. Poza tym lepiej podzielić swoje cele na mniejsze i działać według nich, zamiast na dużych – ogromnych, które są dla Ciebie obecnie abstrakcją. Wtedy będzie Ci łatwiej działać i będziesz mieć odpowiednie priorytety i mniejsze i skutecznie wyznaczone cele. Ja sam na tym się łapię i potem nie wiem, co wybrać. Ustalanie celów jest ważne i trzeba zrobić to dobrze!
 • Wyznaczanie tego, co nie chcesz osiągnąć. Często słyszysz cel innej osoby i nagle sobie mówisz: “Ja też taki chcę!”, ale czy na pewno to Twój cel. Często po prostu podoba Ci się coś czego nie chcesz osiągnąć. Na chwile masz motywację a potem ona spada, bo coś Ci się nie podoba. Staraj się więc działać tak, aby to były Twoje cele a nie zasłyszane od innych. Zastanów się nad własnymi celami. Co jest dla Ciebie ważne? Co chciałbyś zmienić w swoim życiu?
 • Brak specyfiki. To także częsty błąd. Musisz dokładnie określić swój cel i wiedzieć czego chcesz. Do tego warto, aby był on jak najbardziej szczegółowy.Często ludzie mówią, że chcą samochód, ale jaki? Kolor, marka, wyposażenie – to wszystko musisz wiedzieć, aby dokładnie określić cel. Zastanów się, aby Twoje cele były jak najbardziej szczegółowe i motywujące dla Ciebie. Cel ma być dla Ciebie kierunkiem, więc wyznacz go dobrze!
 • Cele na które nie masz kontroli. Nie możesz mieć celu typu, pokój na świecie, że wszyscy będą bogaci itp. Nie masz nad tym kontroli i nie będziesz mieć. Szkoda tylko Twojego czasu, gdy wyznaczasz taki cel. Rób takie cele, na których masz kontrolę i możesz coś zmienić. Takie nierealne cele są dla wielu ważne, ale czy wszystko da się zmienić na tym świecie? Zmieniaj to, nad czym masz kontrolę… Rozumiesz?
 • Wyznaczanie celów, których nie możesz zmierzyć. To też błąd. Musisz wiedzieć czy Twój cel można jakoś zmierzyć i zobaczyć jak idzie progres, czy idziesz naprzód czy stoisz w miejscu. To warto wiedzieć, aby skorygować cel i w razie czego dodawać do niego poprawki. Warto śledzić swoje poczynania i to czy działasz dobrze. Możesz się dużo dowiedzieć o tym na jakim etapie celu jesteś.
 • Brak priorytetów w celu. Musisz wiedzieć co jest dla Ciebie najważniejsze w danym czasie, gdy osiągasz cel. Czy to, czy tamto, czy jeszcze coś innego. Dobrze poznaj swój cel i wyznacz takie, które są dla Ciebie ważne. To kluczowe, aby wiedzieć, co w danym czasie jest konieczne do zrobienia.
 • Brak dlaczego chcesz osiągnąć cel. Musisz to wiedzieć, aby się zmotywować i każdego dnia mieć siłę do osiągania celów. Nie poddawaj się i działaj. Musisz wiedzieć, po co masz dany cel. Musisz wiedzieć, co Cię motywuje do działania. Takie dlaczego jest ważne, aby nie stracić sił do działania.
 • Nierealistyczne cele, których wiesz, że nie osiągniesz. To warto wiedzieć i od początku wierzyć w osiągnięcie celu. Nie masz nad wszystkim kontroli, więc wybierz cel, który jest dla Ciebie ważny! Jakie Ty widzisz błędy wyznaczania celów?
 • Brak terminów. Terminy są ważne, aby wiedzieć co zrobić masz każdego dnia, aby przybliżyć się do celu, który masz. Wyznacz taki termin, który jest realny!
 • Zbyt łatwe cele.  Często ludzie dają sobie małe cele, aby się  dowartościować. Tak to szkoda robić wyznaczanie celów. Łatwy cel to tylko iluzja, że coś robisz. Zabierz się do roboty i wyznacz sobie trudny cel, który osiągniesz nie tak szybko, ale który da Ci satysfakcję, że się udało.

Jakie są inne błędy wyznaczania celów?

1 Comment

 1. Marketer Internetowy14 czerwca 2016

  Jakie Ty błędy popełniałeś/łaś?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top