Błędy wyznaczania celów, czyli co takiego unikać?

Błędy wyznaczania celów, jakie one są i czego warto unikać w wyznaczaniu celów?

Samo wyznaczenie celów nie przyniesie Ci sukcesów! Trzeba dużo działania, aby osiągnąć swoje pierwsze sukcesy i napędzać się do kolejnych zadań w swoim życiu. Masz pomysł na siebie i na swoje działania? Wiesz, do czego dążysz?

Jakie są typowe błędy wyznaczania celów?

 • Za dużo celów naraz. Nie możesz mieć ich za dużo, bo się po prostu pogubisz i nie będziesz wiedzieć co robić. Bo trzeba to i tamto i okazuje się, że brakuje czasu i pasowałoby nie spać, tylko pracować 24h. Poza tym lepiej podzielić swoje cele na mniejsze i działać według nich, zamiast na dużych – ogromnych, które są dla Ciebie obecnie abstrakcją. Wtedy będzie Ci łatwiej działać i będziesz mieć odpowiednie priorytety i mniejsze i skutecznie wyznaczone cele. Ja sam na tym się łapię i potem nie wiem, co wybrać. Ustalanie celów jest ważne i trzeba zrobić to dobrze!
 • Wyznaczanie tego, co nie chcesz osiągnąć. Często słyszysz cel innej osoby i nagle sobie mówisz: “Ja też taki chcę!”, ale czy na pewno to Twój cel. Często po prostu podoba Ci się coś czego nie chcesz osiągnąć. Na chwile masz motywację a potem ona spada, bo coś Ci się nie podoba. Staraj się więc działać tak, aby to były Twoje cele a nie zasłyszane od innych. Zastanów się nad własnymi celami. Co jest dla Ciebie ważne? Co chciałbyś zmienić w swoim życiu?
 • Brak specyfiki. To także częsty błąd. Musisz dokładnie określić swój cel i wiedzieć czego chcesz. Do tego warto, aby był on jak najbardziej szczegółowy.Często ludzie mówią, że chcą samochód, ale jaki? Kolor, marka, wyposażenie – to wszystko musisz wiedzieć, aby dokładnie określić cel. Zastanów się, aby Twoje cele były jak najbardziej szczegółowe i motywujące dla Ciebie. Cel ma być dla Ciebie kierunkiem, więc wyznacz go dobrze!
 • Cele na które nie masz kontroli. Nie możesz mieć celu typu, pokój na świecie, że wszyscy będą bogaci itp. Nie masz nad tym kontroli i nie będziesz mieć. Szkoda tylko Twojego czasu, gdy wyznaczasz taki cel. Rób takie cele, na których masz kontrolę i możesz coś zmienić. Takie nierealne cele są dla wielu ważne, ale czy wszystko da się zmienić na tym świecie? Zmieniaj to, nad czym masz kontrolę… Rozumiesz?
 • Wyznaczanie celów, których nie możesz zmierzyć. To też błąd. Musisz wiedzieć czy Twój cel można jakoś zmierzyć i zobaczyć jak idzie progres, czy idziesz naprzód czy stoisz w miejscu. To warto wiedzieć, aby skorygować cel i w razie czego dodawać do niego poprawki. Warto śledzić swoje poczynania i to czy działasz dobrze. Możesz się dużo dowiedzieć o tym na jakim etapie celu jesteś.
 • Brak priorytetów w celu. Musisz wiedzieć co jest dla Ciebie najważniejsze w danym czasie, gdy osiągasz cel. Czy to, czy tamto, czy jeszcze coś innego. Dobrze poznaj swój cel i wyznacz takie, które są dla Ciebie ważne. To kluczowe, aby wiedzieć, co w danym czasie jest konieczne do zrobienia.
 • Brak dlaczego chcesz osiągnąć cel. Musisz to wiedzieć, aby się zmotywować i każdego dnia mieć siłę do osiągania celów. Nie poddawaj się i działaj. Musisz wiedzieć, po co masz dany cel. Musisz wiedzieć, co Cię motywuje do działania. Takie dlaczego jest ważne, aby nie stracić sił do działania.
 • Nierealistyczne cele, których wiesz, że nie osiągniesz. To warto wiedzieć i od początku wierzyć w osiągnięcie celu. Nie masz nad wszystkim kontroli, więc wybierz cel, który jest dla Ciebie ważny! Jakie Ty widzisz błędy wyznaczania celów?
 • Brak terminów. Terminy są ważne, aby wiedzieć co zrobić masz każdego dnia, aby przybliżyć się do celu, który masz. Wyznacz taki termin, który jest realny!
 • Zbyt łatwe cele.  Często ludzie dają sobie małe cele, aby się  dowartościować. Tak to szkoda robić wyznaczanie celów. Łatwy cel to tylko iluzja, że coś robisz. Zabierz się do roboty i wyznacz sobie trudny cel, który osiągniesz nie tak szybko, ale który da Ci satysfakcję, że się udało.

Jakie są inne błędy wyznaczania celów?

Tomasz Chrobak

Pokaż wpisy Tomasz Chrobak
Mam na imię Tomek. Nie poddaje się mimo ciężkiej choroby... każdego dnia uczę się czegoś nowego i zdobywam doświadczenie. Lubię czytać i rozwijać się w swoich ulubionych dziedzinach, jakimi są ebiznes, emarketing i sprzedaż! Bloguję, aby pokonać swoje lęki i pokazać sobie, że osiągnę sukces, mimo wielu przeszkód!

1 Comment

 1. Marketer Internetowy14 czerwca 2016

  Jakie Ty błędy popełniałeś/łaś?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top