Błędy początkujących blogerów, czego unikać w blogowaniu?

Codziennie powstaje tysiące blogów na świecie. Przez to zbudowanie dobrego i popularnego bloga staje się uciążliwe przy takiej ilości blogów.

Nie jest to jednak niemożliwe.  W końcu każdy blog powinien mieć to coś w sobie co wyróżni go na tle innych blogów. Jakie więc błędy popełniają początkujący blogerzy i jakie ja popełniałem?

Jakie są błędy początkujących blogerów?

 • Rozpoczęcie blogowania na darmowych systemach. Według mnie jest to błąd. Jeżeli chcesz naprawdę poświęcić sporo czasu na blogowanie, to powinieneś mieć bloga na własnym hostingu i domenie. Nie jest to duży koszt na początku i warto się nad tym zastanowić. Za 100 zł na rok można mieć na początek dobry start. Instalacja WordPressa jest banalnie prosta a poza tym w internecie mamy mnóstwo poradników jak to zrobić. Jeżeli nie jesteś obeznany w sprawach technicznych to zawsze możesz komuś to zlecić. To także nie będzie duży początkowy koszt.

Warto więc już na początku zastanowić się co do instalacji WordPressa (którego polecam). Na własnym hostingu i domenie.

 • Nie marnuj czasu na głupoty. Ja sam na początku też go marnowałem i dalej mi się to zdarza. Szukam różnych szablonów i nowych widżetów na bloga tak, aby było “ładniej”. To nie o to chodzi w blogowaniu. Nie marnuj czasu na głupoty! Tu nie chodzi  o to kto ma ładniejszego bloga. Zawsze najważniejsza jest treść i to co za nią stoi, czyli TY. Rób to co do Ciebie należy i pisz tak często jak to tylko możliwe. Nie marnuj czasu, pisze to już chyba trzeci raz, ale jest to bardzo ważne.

Rób to, co do powinieneś robić.

 • Trzymaj się temat bloga. Nie odchodź zbytnio od tematu, który sobie wybrałeś.Trzymaj się go i nie odchodź od niego. Pisz o tym na czym się znasz. Nie pisz o głupotach i nie odbiegaj od tematu bloga. Ludzie czytają Twój blog, bo zainteresował ich temat o którym piszesz. Nie pisz o polityce jeśli Twój jest na temat kosmetyków. Możesz się z tym nie zgadzać, ale takie jest moje zdanie na ten temat. Nie pisz o wszystkim, pisz na temat, który miałeś pisać.

Trzymaj się więc tematu czy jak inni to mówią swojej niszy.

 • Bycie niezorganizowanym. Pisz wtedy kiedy masz czas na pisanie. Ustal sobie terminy kiedy dodasz wpis na blogu. Ustal sobie przedział czasu, kiedy będziesz pisał treści na bloga. Musisz sobie to zaplanować, bo inaczej tego nie wykonasz. Najlepiej jeśli to sobie zapiszesz. Wtedy na pewno nie  zapomnisz o tym, że chcesz coś napisać. Ja z tym mam jeszcze problem, chociaż o tym wiem. 🙂

Ustal więc plan działania już na samym początku.

 • Dużo czytaj i się ucz. Nie popełniaj tego błędu, że nic nie czytasz i niczego nie śledzisz. Musisz śledzić nowości w swojej niszy czy temacie, który Cię interesuje. Wtedy nie tylko się uczysz, ale także zdobywasz pomysły na nowe wpisy. Ja często czytając inne blogi czy newslettery  wpadam na pomysł nowego wpisu. Nie marnuj takiej okazji. Inspiracje naprawdę są wszędzie.

Czytaj więc dużo i ciągle się ucz.

 • Naucz się podstaw SEO. Warto się na tym skupić już na samiuteńkim początku. Potem będzie Ci łatwiej zdobywać ruch z wyszukiwarek. Nie musisz mistrzowsko poznać wszystkiego z pozycjonowania. Warto znać chociaż te podstawy, aby wiedzieć jak zdobyć ruch z wyszukiwarek. SEO jest ogromną dziedziną i nie wszystko musisz znać.

Poznaj więc podstawy SEO.

 • Pisz często. Nie opuszczaj swojego bloga. Niech będzie często aktualizowany, więc i często odwiedzany. Najlepiej pisz regularnie w regularnych odstępach czasu. Nie musisz pisać codziennie, ale nie pisz też raz na miesiąc (to tylko 12 postów na rok – trochę mało). Mało ilością treści nie przyciągniesz czytelników.

Pisz tak często jak tylko możesz.

To tyle. Może masz coś do dodania? Jakie są błędy początkujących blogerów?

Napisz w komentarzu poniżej.

2 Comments

 1. Tomasz Chrobak1 maja 2015

  A jakie Ty problemy miałeś?

  Odpowiedz
 2. Piotr Szostak29 kwietnia 2017

  Fajne zestawienie. Ja bym dodał jeszcze do tej listy: działaj w social media. Zignorowalem FB i do tej pory za to pokutuje 🙁

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top