8 zasad blogowania, jakie zasady blogowania warto znać?

Przeglądając różne blogi można z łatwością zauważyć te fundamentalne zasady blogowania. Jakie one są? Spróbuję to wyjaśnić w tym wpisie.

Bloguj z pasją.

Pisz o tym co Cię interesuje i pasjonuje. Bloguj o tym o czym chcesz, o tym gdzie masz trochę doświadczenia czy wiedzy. Bloguj o tym co naprawdę Cię interesuje, o czym mógłbyś dyskutować dniami i nocami. Na pewno masz taki temat, który Cię interesuje. Musisz tylko głębiej poszukać, jeśli na początku nie widać tych zainteresowań. Pasję ma każdy, trzeba ją tylko znaleźć i ciągle się uczyć. Nie warto według mnie blogować o tym, co Cię nie napędza entuzjazmem. Blogowanie bez pasji jest możliwe, ale to chyba nie to samo? Co nie? Trzeba się nad tym dobrze zastanowić, co chce się robić w życiu i do tego dążyć. Twój wybór, co Ty wybierzesz. Trzeba naprawdę znaleźć coś, co będzie Cię codziennie napędzało! Startuj już dziś!

Bloguj dla ludzi.

Nie bloguj dla wyszukiwarki. Blogi są dla ludzi a nie dla robotów. To ludzie będą powracać na bloga, jeśli znajdą interesujące rozwiązania swoich problemów. Najpierw ludzi, potem robot wyszukiwarki. Ja to zawsze mam na uwadze pisząc coś na blogu. Pisze się dla ludzi, a nie dla robotów. Te zasady blogowania są bardzo ważne, więc musisz się postarać nad tym, jak blogować lepiej i mieć z tego wartość dla siebie i czytelnika. Blogowanie jest bardzo łatwe, ale trzeba mieć ogrom motywacji i zaangażowania. Nie będzie lekko, więc bloguj dla ludzi i dla siebie!

Pisz często.

Pisz tak często jak tylko potrafisz. Częste aktualizowanie bloga jest kluczem do powracających odwiedzin. Najważniejsza jest konsekwencja w tym co robisz. Trzeba trochę tych artykułów napisać, aby mieć wiele czytelników. Trzeba codziennie walczyć ze sobą i ze swoimi słabościami. Nie będzie łatwo utrzymać harmonogram. Nie będzie lekko, ale wszystko co wartościowe nie jest proste. Pisz często i nie poddawaj się za szybko. Rób trochę, ale każdego dnia, aby zdobyć nawyk blogowania i działać z blogiem codziennie.

Luz…

Nie przejmuj się, że na początku nie masz żadnych odwiedzin czy mało komentarzy. To przyjdzie z czasem (o ile będziesz dbał o bloga). Jeżeli będziesz robił swoje to w końcu pojawia się i komentarze i nowe znajomości. Daj sobie na luz i nie poddawaj się za szybko. Bo będzie naprawdę ciężko na początku. Można wiele zrobić z blogiem, aby był on wartościowy, ale przede wszystkim trzeba działać nad swoją wiedzą i doświadczeniem. To jest najtrudniejsze.

Ciągle się dokształcaj.

Nie zaprzestawaj nauki tematu który Cię interesuje. Ucz się także jak lepiej blogować, ucz się podstaw SEO, aby wiedzieć jak wybić bloga w wyszukiwarce. Z momentem, gdy kończysz się uczyć to kończysz się rozwijać. Musisz się rozwijać, aby Twój blog się rozwijał. Bez Twojego rozwoju nie będziesz pisał coraz lepszych artykułów. Dlatego rozwój jest taki ważny. Żeby mieć po prostu o czym pisać.

Bloguj z harmonogramem.

To nie tylko sposób na często aktualizowany blog ale także motywacja do napisania nowego wpisu. Harmonogram pozwala na uporządkowanie Twojej pracy związanej z blogiem. Ja mam z tym problem. Ale piszę tak często jak mogę i tak wartościowo jak potrafię. Zasady blogowania są stałe – trzeba pisać dużo! I z wartością!

Dodaj swoja osobowość

Niech czytelnicy Twojego bloga wiedzą, że pisze do nich osoba. Pisz prostym językiem, tak aby wszyscy zrozumieli wpis. Dodawaj humor do wpisów jeśli umiesz. Pokaż swoją osobowość w tych wpisach. Nie jest to trudne, bo każdy ma inny styl pisania, więc na pewno znajdziesz sposób na siebie.

Podążaj do doskonałości

Edytuj swoje wpisy jeśli trzeba. Dodawaj nowe funkcje na blogu (ale nie przesadzaj z tym). Spraw, aby szablon bloga był ładny i przejrzysty. Nie chodzi o to, żeby wszystko było zawsze perfekcyjne, bo wtedy nie opublikujesz żadnego wpisu, ale dąż do tego, aby to co pokazujesz światu miało jakąś jakość.

 

To tyle zasad, za którymi powinieneś podążać w swojej blogowej karierze. Jaki zasady blogowania są najbardziej wartościowe?

Masz coś do dodania?

Napisz w komentarzu poniżej.

 

Posted in Blogowanie.